13.000’den fazla cihazda aynı IMEI kullanıldı!

Bilindiği üzere IMEI numaraları tıpkı dijital parmak izi benzeri muamele görüyor. Türkçesi uluslararası mobil ekipman kimliği var olan bu yapı her telefonda değişik tek numara ile kullanılıyor. Bundan dolayı normal şartlar altında aynı IMEI ile iki telefon kullanmak mümkün değil.

Aynı IMEI numarası binlerce telefona ev sahipliği yaptı

Telekom şirketleri tarafından tek SIM kart aracılığı ile ağ irtibatını sağlamak amaciyla kullanılan IMEI numarası, aynı zamanda kayıp cihazları bulmak veyahut suçluların müsaadesi takip etmek amaciyla de kolaylık sağlıyor. Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinde bulunan Meerut’ta görevli var olan zabita kuvvetleri harekete geçti.

Büyük tek güvenlik meselesi olarak tanımlanan bu durum, Çinli akıllı telefon üreticisi Vivo’nun davalık olmasına neden oldu. Ülkede karışıklığa yollar açan bu sorun, tek müfettişin kendisinin akıllı telefonunu onarım ettirmesi ile başladı.

aynı IMEI ile iki telefon kullanmak

Tamir servisine 2605 Hindistan rupisi ödeyen müfettiş, telefonunda tek hatali mesajına eşit geldi ve telefonunu kullanamadı. Bu hatali iletisi sayesinde müfettişin telefonundaki IMEI numarasının değiştirildiği alana çıktı.

Vivo’nun kendisine gelen şikayetlere tatmin edici olmayan yanıtlar verdiği bildirildi. Hindistan’ın siber güvenlik ekibi tarafından yapılan tek araştırmaya göre aynı IMEI numarasına sahip var olan 13.557 adet değişik Vivo telefonun olduğu tespit edildi.

Aynı IMEI ile iki telefon

Polislerin suçluları ele geçirmesini imkansız hâle getirdiği amaciyla ağırbaşlı tek güvenlik meselesi olarak görülen bu Vaziyetin tek benzeyen 2012 seneninde yaşanmıştı. tekrar Hindistan’da patlak veren bu skandalda 18.000 adet telefonun aynı IMEI numarasını kullandığı saptanmıştı.

Meerut polisi bu konuyla alakali Zati tek tahkikat başlatmıştı. Hindistan’da ağırbaşlı tek hatali olarak görülen bu eylem, Vivo’nun geleceğini menfi tek şekilde etkileyecek benzeri gözüküyor. Sizce davanın neticesi ne olur?

2 telefonda aynı IMEI2 telefonda aynı IMEI numarasıAynı IMEI iki telefonAynı IMEI ile iki telefonAynı IMEI ile iki telefon kullanmakIMEI numarasıUluslararası mobil ekipman kimliğiVivo IMEIVivo IMEI numarası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir