Alman otomobil üreticilerine soruşturma açıldı!

Rekabet heyeti tarafından yapılan ön araştırma neticeninde Alman otomobil şirketleri ile alakalı tahkikat başlatıldı. Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW ile alakalı tahkikat açtığını duyuran kurulun izahı şöyle;

Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW’ye soruşturma!

Yapılan önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 11.06.2020 tarihindeki toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulunca, Beşli Grup arasındaki güvenliğe ait iş birliği kapsamında; radar hız denetim sisteminin çalışacağı maksimum hız sınırının ve araçların tavanlarının en çok hangi hızda açılıp kapanabileceğinin belirlenmesini, çevreyle alakalı iş birliği kapsamında yakit partikül filtrelerinin kullanımının önlenmesini ve piyasaya sürümünün geciktirilmesini, SCR teknolojisi (sertifikasyon ve maliyet unsurları da dahil SCR yazılımı ve dozlama stratejisi) itibariyle rekabete duygulu verilerin paylaşılmasını ve AdBlue deposunun boyutunun belirlenmesini bulunan söylentilere ait belirtiler ağırbaşlı ve yeteri civarindan bulunarak bahsi geçen karar ve eylemler yoluyla 4054 sayılı Rekabetin savunması ile alakalı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin ve argüman konusu eylemlerin Türkiye’de etki doğurup doğurmadığının tespitine baz alinarak olarak; Audi AG, Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG, Volkswagen AG, Mercedes-Benz AG, Bayerische Motoren Werke AG ile alakalı tahkikat açılmasına karar verilmiştir.

Bilindiği üzere, 4054 sayılı Rekabetin savunması ile alakalı Kanun’un 4. maddesi uyarınca, tespit edecek tek esya veyahut hizmet piyasasında direk veyahut endirekt olarak rekabeti engelleme, bozma veyahut kısıtlama emelini taşıyan veyahut bu tesiri doğuran yahut doğurabilecek nitelikte var olan girişimler arası anlaşmalar, ahenk gösteren eylemler ve girişim birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka ters ve yasaktır.

4054 sayılı Rekabetin savunması ile alakalı Kanun’un 2. maddesi uyarınca, “Türkiye Cumhuriyeti hudutları içinde esya ve hizmet piyasalarında etkinlik gösteren veyahut bu piyasaları etkileyen her biçimde teşebbüsün aralarında yaptığı rekabeti engelleyici, bozucu ve kısıtlayıcı anlaşma, uygulama ve kararlar” anılan Kanun’un kapsamını oluşturmaktadır.

Bu bağlamda, ülkemiz piyasasında rekabeti kısıtlayıcı tek ihlalden laf edebilmek amaciyla teşebbüslerin netlikle Türkiye’de yerleşik olması koşulu aranmamaktadır. vatan dışında rekabeti kısıtlayıcı davranış dahil kismina giren teşebbüslerin faaliyetlerinin de ülkemiz piyasalarını etkilemesi mevzubahis olduğunda Rekabet müessesesi 4054 sayılı kanundaki yetkilerini kullanır.

alman oto üreticisiaudibmwMercedesPorscherekabet kurulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir