AMD vs Intel rekabeti ne durumda? Silikon savaşları

AMD’nin 8 Ekim’de yeni işlemcilerini tanıtması ile birlikte, silikon pazarındaki rekabet de artmış durumda. Bu durum özellikle tüketicilerin işine yararken, Intel’de bu süreçten Bir takım dersler çıkarmış durumda. Peki Ryzen 5000 serisi sonrası AMD vs Intel rekabeti ne durumda? Intel’i 2021 seneninde neler bekliyor? AMD’nin tek sonraki hareketi ne olacak? Gelin hep beraber, bu konulara detaylıca bakalım.

Ekran kartı piyasasını da heyecan ediyorsanız, sizler amaciyla hazırladığımız AMD vs NVIDIA rekabetini mevzu alan içeriğimize de bakabilirsiniz.

AMD vs Intel rekabeti hangi noktada? Silikonlar çarpışıyor

Özellikle 8. kuşak işlemcilere kadar Bir hayli tek gelişim göstermeyen Intel, AMD’nin de pazara iddialı tek şekilde giriş yapmasının derhal peşinden hızını artırmıştı. 10. kuşak işlemciler ile vaziyeti tek nebze toplayan Intel, Ryzen 5000 hasebiyle tek süre dahada kayıp yaşayabilir. Üstelik AMD, tertemiz ekran kartları ile birlikte Ryzen 5000 – X570 / B550 kombinasyonu kullanıldığında performansı artıran Smart Access Memory özelliğini de sunmuştu.

AMD’nin piyasaya girmesi ile 8, 12 hatta 16 çekirdekli işlemciler de nihayet kullanıcılar amaciyla ulaşılabilir donanımlar haline geldi. Intel ise bu vaziyette belli tek süre geç cevap verse de 10. kuşak işlemcilerde çekirdek ve izlek sayısında artışa gitmeyi bildi ve fiyatlarda da tek miktar indirim yaptı. Dilerseniz, dahada çok uzatmadan AMD vs Intel rekabeti konumuza geçelim.

Mimari farklar

Zen üç mimarisine geçiş yapan AMD, 7 nm imalat sürecinde kalmış olsa da tekli çekirdekte oldukça hatri sayilir büyüklükte tek performans artışı yaşadı. Normal şartlarda AMD, Intel’i tekli çekirdekte zorlasa da Katiyen geçememişti. ama Ryzen 5000 serisi ile bu durum tersine döndü ve tekli çekirdek tacı, Core i9-10900K’dan Ryzen 9 5950X‘e geçti. Zen üç mimarisinde önbellekleri ve çekirdekleri tek araya toplamayı muvaffak olan AMD, böylece işlemcinin içerisindeki iletişimi çok dahada hızlı vaziyete getirdi.

Intel ise Ne yazık ki 14 nm‘de takılı kalmış durumda. 12. kuşak Alder Lake işlemcilerle birlikte 10 nm SuperFin üretimine geçilecek olsa da 2021’in başında tanıtılacak 11. kuşak Rocket Lake işlemciler de 14 nm üretimden geçecek. 10. nesilde çekirdek ve izlek sayısını da artıran Intel’in, pratikte bu mimari üstüne koyacağı Bir hayli tek şey kalmamış gibi. Peki Sahiden öyle mi?

Amdamd ryzenAMD vs Intelintelintel core

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir