Apple, Epic Games’in geliştirici hesabını sildi!

Apple ile Epic Games arasında yaşanan gerilim tırmanıyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ merkezli teknoloji devi Apple, bu gerilimden dolayı 28 Ağustos tarihini işaret etmişti. Beklenen oldu! Apple, Epic Games amaciyla açılan geliştirici hesabını sildi. Peki neler olacak? İşte konuya değin tertemiz detaylar:

Apple Epic Games amaciyla açılan geliştirici hesabını neden sildi?

Oyun dünyasının mühim aktörlerinden biri var olan Fortnite’ın hemide iOS ayni vakitte da Android tarafından kaldırılması değişik tek noktaya doğru evrilmeye başladı. Epic Games, Apple’ın Fortnite’ı App Store’dan kaldırması üstüne Apple’a dava açmıştı.

İlgili davada Fortnite’ın App Store’a art getirilmesi ile alakalı tek mevzu konuşulmadı ama Apple 28 Ağustos tarihinin Fortnite amaciyla nihayet vakit olduğunu söylemişti. O vakit geldi çattı ve Epic Games amaciyla açılan geliştirici hesabı silindi.

Apple Epic Games gelistirici hesabini sildi

Oyunun artık App Store’a art gelmesi mümkün gözükmüyor. çünkü Fornite’a ait var olan geliştirici hesabının silinmesi ve dava sürecinin hâlâ ayni ritimde devam etmesi işlerin yokuşa sürüldüğü mananına geliyor. bunun için ekstradan Epic Games’e ait var olan başka oyunlar da App Store ile yollarını ayırmak zorunda kaldı.

Bu davaya ait tek başka Sual ise Unreal Engine’in Apple’dan karar alıp almayacağı üzerineydi. Yukarıda bahsettiğimiz dava amaciyla verilen evvel karardan anlaşıldığı üzere Unreal Engine isimli oyun motoru Fortnite’a tatbik edilen yaptırımlardan etkilenmeyecek. İlerleyen süreçte neler olacağını göreceğiz ama ne Apple’ın ne de Epic Games’in art adım atacağı düşünülüyor.

Epic Games geliştirici hesabı

Apple tarafından yapılan açıklama:

“Epic Games’in geliştirici hesabını App Store’dan silmek zorunda kaldığımız amaciyla düş kırıklığına uğradık. Epic Games’teki ekiple uzunca yıllar süresince etkinlikler ve oyunların sürümleri üzerinde çalıştık. Mahkeme, Epic Games’ten dava ayni ritimde devam ettiği sürece App Store amaciyla hazırlanan yönergelere ahenk gösteren tek şekilde davranmasını istedi ama Epic Games bunu reddetti.”

“Bunun adina App Store’un kaidelerini ihlâl etmeyi sürdüren Fortnite, güncelleme yayımlamaya ayni ritimde devam etti. Bu durum App Store’daki başka bütün geliştiriciler amaciyla adil değil ve müşteriler bundan dolayı iki firmanın agresif davranışlarına maruz kaldı. Gelecekte tekrar birlikte çalışabileceğimizi umuyoruz ama şimdilik bu mümkün değil. ”

Sizce Epic Games yerine açılan geliştirici hesabı tek sefer dahada App Store’a konuk olur mu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

AppleApple Epic GamesApple Epic Games geliştirici hesabıApple Epic Games geliştirici hesabını sildiApple Fortniteapple ve epic gamesEpic Games geliştirici hesabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir