Apple güvenlik açığı ile gündemde! Mac’ler risk altında

Daha güvenli olması, vaatlerinden bir tanesi olan Mac bilgisayarlar için tartışmalar alevlendi. Hepimizin kişisel bilgilerinden ve siber güvenliğinden sorumlu olan şirket için bir güvenlik sorunu gündeme geldi. Jailbreak araştırmacılarının iddialarına göre Apple’ın güvenlik çipleri büyük güvenlik açığı içeriyor. Apple güvenlik açığı iddiaları ile ilgili detaylar haberimizde.

Apple güvenlik açığı ile karşı karşıya

Apple zaman zaman güvenlik çiplerinde geliştirmeler yapıyor. Bu çipler, Mac’leri siber tehditlere karşı korumalı hale getiriyor. Apple T2 güvenlik çipi, şu an Apple’ın en güncel güvenlik çipidir. Bu çip, 2018 ve sonrasında çıkan Mac cihazlarda bulunuyor. 2017 yılında bu çip geliştirildiğinde önceki sürümlere göre bazı eklemeler barındırıyordu. Mac cihazlar bu eklemeler sayesinde TouchID, cihazımı bul ve aktivasyon kilidi gibi özelliklere daha güvenli erişme imkanına sahip oldu.

apple güvenlik açığı

Ortaya çıkan bir bypass yöntemi Mac cihazların güvenliğini devre dışı bırakabiliyor, hatta Touch Bar üzerinde oyun bile oynatabiliyor. Apple T2 çipinin güvenliği sağlamak için getirdiği özellikleri aynı zamanda zarar getirmek için kullanılabiliyor. Checkm8 olarak bilinen bu güvenlik tehdidi Apple’ın A5-A11 (2011-2017) arası tüm çiplerinde mevcuttu, tehdidin hala ortadan kaldırılmamış olması korkutuyor. Checkm8 ile neler yapılabildiğini ise ilerleyen günlerde göreceğiz.

Bu açığın bir yazılım güncellemesi ile düzeltilmesi ne yazık ki mümkün görünmüyor. Çipin kendisinde bir düzeltme yapılmadıkça Checkm8 sorunuyla baş başa olacağız. Apple tarafından henüz bir açıklama gelmemiş olsa da bu güvenlik sorunlarının çözülmesini umut ediyoruz.

apple 2 çipiapple güvenlikApple Güvenlik Açığıapple t2apple t2 çipiapple t2 güvenliğigüvenlik açığıgüvenlik çipiimacmac açığımac güvenlikMacBook Airmacbook promacos açığı

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir