Apple Watch, hastanenin yapamadığı yaptı!

Teknik özelliklerinin yanı sıra hayat kurtarması ile de Bilinen Apple Watch, tek sefer dahada gündeme geldi. Apple Watch kalp atış hızı ölçme sistemi sayesinde tek kişinin dahada hayatı kurtuldu. Bu akıllı saat, tek hastanenin hatasını düzeltti.

Apple Watch kalp atış hızı ölçme sistemi tek sefer dahada sahnede

Kalbin atış hızını inceleyebilen Apple Watch cihazları, düşme idrak etme ve elektrokardiyografi (EKG) benzeri hayat kurtaran sistemlere de ev sahipliği yapıyor. Bu sefer 80 yaşında olan tek kadının hayatını kurtaran başarılı cihaz, Almanya’ya damgasını vurdu.

Renanya-Palatina eyaletinin başkentinde etkinlik gösteren Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi, hatri sayilir büyüklükte tek hataya imzasini attı. European Heart Journal tarafından yayımlanan belgede, tıp merkezinin EKG konusundaki başarısızlığı ele alındı.

Apple Watch kalp atış ölçme

İlgili rapor; baş dönmesi, göğüs ağrısı ve düzensiz nabız sebepleri ile hastaneye giden bu kişide var var olan hastalıkların Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından tespit edilemediğini ifade etti. çünkü ismi verilmeyen hasta, testlerden ardindan taburcu edildi.

Kan ve EKG testleri yapılan hastanın bu testlere karşın şikayetlerinden kurtulamadığı belirtildi. Apple Watch cihazının EKG uygulamasını kullanan hasta, kayıt altına aldığı kalp ritimlerini kardiyologlara gösterdi.

Apple Watch kalp atış ölçme sistemi

Koroner iskemik kalp hastalığına yakalandığı saptanan hastanın kalp kası incelendi. Yapılan incelemeler, 80 yaşında olan kadının koroner damarlarında tek tıkanıklığın var olduğunu ve bu sebeple kendisinin kalp kasında yoksun oksijen probleminin alana geldiğini alana koydu.

Damar sertliği hasebiyle tıkanma ve daralma sıkıntısı çeken bu bireyin kalp hareketleri, kalp kateterizasyonu olarak adlandırılan tek tanı metodu ile analiz edildi. Kendisi, balon anjiyoplasti ve stent operasyonu sayesinde rehabilitasyon edildi.

Apple Watch

Apple Watch Series dört ve Apple Watch Series 5 cihazlarında bulunan bu özellik, insanların hayatını kurtarmaya odaklanmış görünüyor. Apple Watch Series 6 modellerinin ise  us sağlığını, insülin seviyesini ve oksijen doygunluğunu ölçeceği argüman ediliyor.

Apple Watch EKG özelliğiApple Watch kalp atış hızıApple Watch kalp atış hızı ölçmeapple watch kalp atış sensörüApple Watch kalp hızı ölçmeApple Watch kalp ritmi ölçmeApple Watch kalp ritmini ölçme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir