Bakan Kasapoğlu: ‘Sporda ithal eden değil, ihraç yapan ülkeye dönüşmeliyiz’

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ülkemiz Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, TFF 1. Lig Kulüpler Birliği Başkanı ve Adana Demirspor takimi Başkanı Murat Sancak, TFF 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkanı ve Kırklarelispor takimi Başkanı Volkan Can ile Adanaspor takimi Başkanı Bayram Akgül, İstanbulspor Faaliyetleri A.Ş Başkanı Ecmel Sarıalioğlu, Giresunspor takimi Başkanı Sacit Ali Eren, Keçiörengücü Spor takimi Başkanı Sedat Tahiroğlu, Erzurumspor takimi Başkanı Hüseyin Üneş, Altay Spor takimi Başkanı Özgür Ekmekçioğlu, Eyüpspor takimi Başkanı Murat Özkaya, Kahramanmaraşspor takimi Başkanı Fatih Ceylan, Erzin Spor takimi Başkanı Muzaffer Özbilen, Bayrampaşa Spor takimi Başkanı Cengiz Günaydın’ın aralarında bulunduğu takim başkanları ile video konferans aracılığıyla tek araya geldi.

Toplantıda Gençlik ve Spor Bakanlığı üst düzey yetkilileri de hazır bulundu.

Bakan Kasapoğlu, tertemiz tip korona virüs (Kovid-19) salgınının bütün yeryüzünde insan hayatını tehdit etmeye ayni ritimde devam ettiğini belirterek, “Pandemi hasebiyle bu erken surat yüze görüşemiyoruz, teknolojik olanaklar vasıtasıyla birlikte oluyoruz. Ama bu bizim hasret gidermemize ve müsterek meselelerimizi konuşmamıza, çözüm arayışlarımıza engel değil. her vakit ifade ediyoruz, Türk sporunun gelişmesi ve sportif manada ulusal hedeflerimize erişmek amaciyla bu iletişimi nitelikli tek şekilde sürdürmemiz hatri sayilir büyüklükte önem taşıyor. İçinde bulunduğumuz süreçte sporcularımızla, yöneticilerimizle, gençlerimizle online müzakereler gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“İdari, mali ve sportif olarak kaynaklarımızı dahada etkin, randımanlı ve sürdürülebilir kılmalıyız”

Bakan Kasapoğlu, kulüplerin yönetim anlayışının değişmesi gerektiğini ifade ederek, “İdari, mali ve sportif olarak kaynaklarımızı nasıl dahada etkin, randımanlı ve sürdürülebilir şekilde kullanacağız, öncelik bu konuyla alakali olmalı. Yoksa sorunlara Yalnızca kısa vadeli ve palyatif çözümler üretilmesi üstüne yaklaşımlarla 20 sene geçti ve meseleler gelistikçe büyüdü. Şimdi korona virüs sonrasını fırsata çevirebilmemiz amaciyla uzunca vadeli ve gerçekçi stratejilere ihtiyacımız var. hep birlikte Yalnızca bu erken amaciyla değil, asıl yarınlarımız amaciyla ugras etme zamanı. Zira gelecekte dahada da kuvvetli olacağız inşallah. Bu sürece hazırlanmalıyız” şeklinde konuştu.

Bakan Kasapoğlu, sporun bütün paydaşlarıyla bağlantı seklinde olduklarını vurgulayarak, “Geçtiğimiz günlerde Süper Lig takim başkanlarımızla birlikte olduk. dahada döneminden evvel Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle A ulusal Futbol takımımızla da tek araya geldik. Hedeflerimizi, hassasiyetlerimizi yineledik. Özlem giderdik. tekrar olimpik, paralimpik sporcularımızla online olarak buluştuk. bu erken sizlerle tek arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sonrasında başka branşlardaki kulüplerimizle, sporcularımızla, federasyonlarımızla tek araya geleceğiz. Gündemimiz nihayet derece yoğun ve bu yoğun gündemde elimizden gelen çabası göstermeye çalışıyoruz. bu erken yapacağımız toplantının da nihayet derece randımanlı geçeceğine inanıyorum” izahını yaptı.

“Cumhurbaşkanımızın liderliğinde en tesirli mücadeleyi alana koyan ülkelerden biri olduk”

Korona virüs salgınının sporu da menfi etkilediğine dikkat çeken bakanimiz Kasapoğlu şunları söyledi:
“Çin’de alana çıkan korona virüs salgınında ülkemiz olarak, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde en tesirli mücadeleyi alana koyan ülkelerden biri olduk. tabiki bu asama yeryüzünde Bir hayli sektörün de öngörülemez tek şekilde negatif etkilenmesine neden oldu. Bunların başında da hiç şüphesiz spor endüstrisi geliyor. beynelmilel müsabakaların, etkinliklerin tamamı ertelendi veyahut iptal edildi. Futbolda ligler durduruldu. Şampiyonlar Ligi, Avrupa Futbol Şampiyonası benzeri en prestijli organizasyonlar ertelendi. Vatandaşlarımız, gönül verdikleri renklerden ırak kaldılar. Bugünler allahın izniyle geçecek. İnsanlık olarak esenliğe, selamete kavuşacağız. bunun için bütün kalbimle inanıyorum. Hepimizin bu umudu taşıması lazım. Bu sinerjiyle, duayla, birlik ve beraberlikle bugünleri aşacağız, bunun için inancımız tam. bütün kurumlarımız, bütün alakalı personelimiz görevlerinin başında fedakarca çalışıyor. Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere görevini kahramanca yürüten bütün çalışanlarımızı canı gönülden kutluyorum. Allah hepsinden razı olsun. Var olanın üstüne koyarak, gücüne güç katarak yolumuza ayni ritimde devam edeceğiz.”

“Kronik mevzuların çözümü amaciyla cerrahi müdahaleler şarttır”

Bakan Kasapoğlu, liglerin ertelenmesi hasebiyle kulüplerin yaşadığı finansal sıkıntıları bildiklerini ve zamani yakından takip ettiklerini belirterek, “Daha evvelki finansal meselelere, virüsün açtığı tahribat da ek edince tek gelinen noktanın nihayet derece sıkıntılı tek seviyeye yükseldiğinin farkındayız. İfade etmeliyim ki bu konuyla alakali attığımız ve atacağımız adımlar, mevzunun derinlemesine ele alma ve sürdürülebilir neticeler alana koyma ekseninde olacaktır. hergün reçeteler hastalığın Yalnızca semptomlarını ortadan kaldırıyor. Kronik mevzuların çözümü amaciyla cerrahi müdahaleler şarttır. bu konuyla alakali bildiğiniz benzeri futbolumuzun meselelerini masaya yatırmak amaciyla tarihimizin en geniş kapsamı geniş futbol çalıştayını düzenledik. Oraya katılan bütün kulüplerimiz, problemlerini ve çözüm yollarını nihayet derece demokratik tek atmosferde ifade ettiler. Çalıştayın çıktıları ve raporlar anbean Cumhurbaşkanımızla paylaşıldı. Öne çıkan başlık kulüplerin Daha önceki hatalarını tekrarlamaması yönündedir” ifadelerini kullandı.

“Sporda ithal eden değil ihraç yapan ülkeye dönüşmeliyiz”

Kulüplerin altyapıya önem vermesi gerektiğini ifade eden bakanimiz Kasapoğlu, “Pandemiden sonrasını nasıl fırsata çevireceğimizi öncelememiz gerekiyor. Post korona döneminde futbolun, takim ve spor yönetiminin tertemiz normallerini iyi analiz etmek lazım. Elimizdeki kaynakları faal ve randımanlı kullanmak zorunluluğumuz var. Bundan ardindan futbolda ithal ikame, dışa bağımlılık, imalat yapılmadan artık mümkün değil. Bakanlık olarak biz de bütün spor stratejimizi bu şekilde uyguluyoruz. Altyapının, üretimin ehemmiyetini vurguluyoruz. Sporda ithal eden değil ihraç yapan ülkeye dönüşmeliyiz diyoruz. Çalıştayda da esas mevzu ve stratejilerimiz hep bunların üzerineydi. Bundan ardindan mali manada ayağını yorganına göre uzatan, sportif manada tüketimden çok imalatı olan, ithalatı değil ihracatı önceleyen kulüplerimizi destekleyeceğiz. Nasıl teknolojiden tarıma, sanayiden ticarete, sağlıktan müdafaa sanayine civarindan ulusal tek kalkınma hamlesine geçiyorsak futbol amaciyla de aynı anlayış geçerli” dedi.

“Avrupa ligleri ile aradaki farkı kapatmak amaciyla önümüzde tek fırsat var”

Bakan Kasapoğlu, kulüplerin pandemiyi tek fırsata dönüştürmesi gerektiğini kaydederek, “Şimdi bu aradaki farkı kapatmak amaciyla önümüzde tek fırsat var. Önce gerçeklerle yüzleşip, problemleri kabullenip, kendisinin orijinal çözüm modelimizi geliştireceğiz. ardindan kendisinin futbol modelimizi sürdürülebilir tek hep birlikte başarıya taşımak amaciyla çalışacağız. Artık ‘daha çok tasima nasıl yaparım’ veyahut ‘yabancı oyunculardan alınan vergiler düşürülmeli’ veyahut eş mantalitede talepler yerine, ‘maliyetleri ne civarindan dahada çok düşürürüz’, ‘altyapıdan kaç oyuncu yetiştirim’, ‘İki amatör branşın bütçesi civarindan bütçeyi, tek bir futbolcuya vermemeliyim’ diye düşünmemiz lazım. Türkiye’yi neden üretimiyle, gerekse sahip olduğu know how’la hayat futbolunu domine edecek tek seviyeye çıkarmak amaciyla önümüzde hiçbir engel yok” değerlendirmesinde bulundu.

“Amatör branşlar ile alakalı nihayet düzen etme Maliye Bakanlığımıza gönderildi”

Bakan Kasapoğlu, devletin vergi ve stopaj iadeleriyle amatör branşları desteklemeye ayni ritimde devam ettiğini vurgulayarak, “Bu hususta nihayet düzen etme Maliye Bakanlığımıza gönderildi. Kısa tek vakit içinde para akışının sağlanacağını düşünüyorum. Amatör branşlara baz alinarak yaklaşımların devamlılığının sürdürülmesi noktasında olduğumuzu Ayrı olarak belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, bütün kulüplere katılımlarından dolayı teşekkür ederken, “Biliyorum ki burada var olan herkesin müsterek derdi Türk sporudur, Türk sporunun sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır. Devletimiz, kulüplerimizin yanında olmaya Bir gün evvel olduğu benzeri yarın da ayni ritimde devam edecektir. Su akar yolunu bulur. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim kılsın” diyerek sözlerini tamamladı.

Açılış konuşmasının derhal peşinden bakanimiz Kasapoğlu, TFF Başkanı Nihat Özdemir ve takim temsilcileriyle değerlendirmelerde bulundu.

Yunus buyruğa Kartal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir