Bakan Varank: ‘Organize Sanayi Bölgelerimiz, Eylül’ün ilk 25 gününde son 6 ayın elektrik tüketimi rekorunu kırdı’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, video konferans yoluyla “OSBÜK” istişare toplantısına katıldı. Burada tek konuşma yapan bakanimiz Varank, Mayıs dönemine mukayese et çok dahada müspet ve kuvvetli tek görünüme sahip olduklarını bildirdi. sene 2. çeyreğinin hemide global ekonomi ayni vakitte da ülkemiz açısından Sahiden Yorucu geçtiğini aktaran bakanimiz Varank, “Artan belirsizlik, durma noktasına gelen dış ticaret ve dahil talepteki keskin düşüş, karşımıza tertemiz tek seviye getirdi. Altı çok kaygan tek tabanda balansta durmaya çalıştık ve Allah’a şükür bunu başardık. Gösterdiğimiz ahenk gösteren ücret mücadeleyle, tek çok ülkeden müspet istikamette ayrıştık. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde istihdam, kazanç saglama ve yasamsal yardım alanlarında ağırbaşlı adımlar attık. yasamsal savunma Kalkanı alanındaki politikalarımızla 15 milyona yakın vatandaşımızın hayatına dokunduk. Kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği ve yasamsal destek programlarıyla vatandaşlarımıza 33 milyar liraya yakın tediye yaptık. Sizlerin de özverisiyle, endüstri imalatı sokağa çıkma kısıtlamaları varken dahi durmadı” ifadelerini kullandı.

“Organize endüstri Bölgelerimiz, Eylül’ün evvel 25 gününde, nihayet 6 ayın akım tüketimi rekorunu kırdı”

Uyguladıkları politikaların neticesi Haziran’dan bu yana ekonominin tekrar canlanmaya başladığını söyleyen bakanimiz Varank, şunları kaydetti:
“İmalat sanayinde siparişler, üretim, kapasite kullanım oranları ve ahenk gösteren ücret güven göstergeleri yükseldi. İşte dahada bu erken İmalat endüstri Satın Alma Yöneticileri Endeksi açıklandı. Eylül ayında 52.8 değerini alan endeks, dört aydır eşik değerin üzerinde tek performans gösteriyor. Bugünkü veride en dikkat cazip gelişmeyse, istihdam oluşturma hızının güçlenmesi oldu. Firmalar yükselen siparişler doğrultusunda Şubat 2018’den beri maksimum oranda istihdam artışı gerçekleştirdi. Üretim 10 sektörün sekizinde artış gösterirken, en hızlı imalat artışı kimya, plastik ve kauçuk kategorisinde oldu. doğal bunun için paralel tek biçimde sanayideki akım tüketimi de artış eğiliminde. örgütlü endüstri Bölgelerimiz, Eylül’ün evvel 25 gününde nihayet 6 ayın akım tüketimi rekorunu kırdı. Mart’a göre yüzde 7 dahada çok akım tüketiyorsunuz, bu üretimin izlediği seyretme açısından çok anlamlı tek gösterge. Dolayısıyla üçüncü çeyreğe ait lider göstergeler, şimdiden kuvvetli tek büyümeye işaret ediyor. Ümit ediyorum ki bu performansı sene nihayet çeyreğinde de sürdürecek, 2021’e iyi tek başlangıç yapacağız.”

“Ağustos’ta 911 tertemiz teşvik dokümanı düzenledik”

Reel sektörün evvel 8 aydaki yatırım isteginin içinde bulunulan salgın koşullarına karşın geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 30 dahada çok olduğunu laf eden bakanimiz Varank, “Ağustos’ta 911 tertemiz teşvik dokümanı düzenledik. Yalnızca bu dokümanların yatırıma dönmesi sayesinde 18 milyar liranın üzerinde yatırım yapılacak ve 28 bin 400 vatandaşımıza tertemiz iş imkanları oluşacak” şeklinde konuştu.

“Gaziantep sanayicileri 15 milyar liraya yakın yatırım yaptılar, 45 bin vatandaşımıza direk istihdam oluşturdular”

Son dönemde gerçekleştirdikleri toplu fabrika açılışlarına da değinen bakanimiz Varank, şöyle konuştu:
“1 ay civarindan evvel Gebze’de Makine İhtisas ve İMES OSB’de bulunan 40 fabrikanın açılışını gerçekleştirdik. Geçtiğimiz hafta sonu da Gaziantep’te, nihayet vakitte hizmete geçen 300 tesisinin resmi açılışını yaptık. Bu fabrikalar amaciyla Gaziantep sanayicileri 15 milyar liraya yakın yatırım yaptılar, 45 bin vatandaşımıza direk istihdam oluşturdular. Ortada Sahiden muazzam tek çaba var. Bu emeği onay etmek, yatırım yapan sanayicilerimize maneviyat saglamak amaciyla bu merasimler yapılıyor. Biz bunları yaparken, hiçbir üretimi, hiçbir katma değeri olmayan, heykel açmayı yatırım sanan muhalefet de boş durmadı. Anlamadan, dinlemeden çok afedersiniz cahilce derhal saldırıya geçti. Biz Sanki fabrika diye lokanta, eczane, market açmışız. 40-50 senelik fabrikaları sıfırdan açıyor benzeri göstermişiz. İddiaları neresinden tutsanız elinizde kalıyor. tek defa bu arkadaşlar; komple tertemiz yatırımla ek tertemiz yatırım arasındaki ayrımı dahi bilmiyorlar. Ayrı olarak firma açmak ile imalat tesisi açmanın aynı şey olduğunu düşünüyorlar. tek firmanın çok sayida fabrikası olabileceğini kafaları almıyor. Sahada ne olup bittiğinden zerre haberleri yok. Hiçbir şey bilmiyorlar ama laf çok, ezber çok. Takip etmişsinizdir, alana atılan bütün iddiaları görüntülerle çürüttük, gerçekler ile alakalı da vatandaşımızı bilgilendirdik. Bu süreçte Antep sanayicisi de bütün odalarla birlikte hakkını sonuna civarindan korudu. 300 fabrika içinde tek adet firmanın ismi başka tek firma adina hata neticesi yazılmış, onun da aslen ne olduğunu Gaziantepliler, OSB idaresi Zati anlattı. Cehaletin bu kadarıyla uğraşmak Sahiden üzücü, aynı zamanda geçtiğimiz hafta Diyarbakır’a da günübirlik tek ziyaretim oldu. Bölgesel kalkınmayı destekleyen projelere imzasini atmanın yanında Lice’de pkk terör hasebiyle yıllardır kapısına kilit vurulmuş tek fabrikayı tekrar ayağa kaldırdık. Bölgenin en hatri sayilir büyüklükte mermer fabrikalarından biri, 10 sene ardindan 35 milyon liralık tertemiz yatırımla tekrar üretime döndü. İnanın bundan dahada sevindirici tek şey yok. Bakanlık olarak bütün gücümüzle yatırım yapanın, üretenin ve istihdama katkı sunanların yanında olmaya ayni ritimde devam edeceğiz.”

Bakanlıkça nihayet 5 ayda mühim adımlar attıklarını anımsadan bakanimiz Varank, “Salgın döneminin en ağırbaşlı ihtiyaçlardan biri olan, yoğun bakım solunum cihazımızı rekor müddette seri imalat bandından indirdik. hemide ülkemize ayni vakitte da güç durumdaki ülkelere nefes olduk. 60 senelik hayalimiz var olan Türkiye’nin Otomobili fabrikasının temellerini Gemlik’te attık. Teknoloji Odaklı endüstri Hamlesi Programımızın, makine sektöründeki 10 projesine destek vermeye başladık. Dünyanın en hatri sayilir büyüklükte dijital dönüşüm ve yetkinlik gelişim merkezini ülkemize kazandırdık. Aşı ve ilaç geliştirme alanında yürüttüğümüz projeler sayesinde, izleyen değil, bütün dünyanın dikkatle izlediği ülkelerden biri olmayı başardık. Bu çalışmaların endüstri ve üretimle irtibatını da kurduk. Ar-Ge’den ürüne dönüşümü ve ticarileşmeyi destekledik. Türk Standardları Enstitüsü kanalıyla emniyetli üretim, emniyetli hizmet, emniyetli turizm ve okulum temiz dokümanları vermeye başladık. Bu başlıklarda şimdiye civarindan bin 676 belge verdik. Yapısal reformlarımız da hız kesmedi. Yaptığımız düzenlemeyle, teşvik tarihimizde evvel defa, şehirlerimizin mühim tek talebi var olan kaza bazlı teşvik sistemini yasama geçiriyor olacağız. Böylece, aynı şehirde bulunan ilçeler arasında, gelişmişlik farklılıklarını ortadan kaldıracak, oralara yatırım çekebilecek inanilmaz tek adım attık. Bu işin mutfağında veri bazlı analizler var, bakanlığımız en ince detayına civarindan hesaplamaları yaptı. bütün kent ve ilçelerimizin sosyo-ekonomik gelişmişlik endekslerini güncelledik. tertemiz sistemle birlikte; illerin gelişmişlik endeksi dahada düşük ilçelerinde yapılacak yatırımlar, tek asagi bölge desteklerinden faydalanabilecek. eğer bu yatırımlar, o ilçenin örgütlü endüstri bölgelerinde yapılıyorsa, işte o vakit direk iki asagi bölge teşviğinden yararlanabilecek. böylelikle görece dezavantajlı ilçelere dahada çok yatırım gidebilecek. Dezavantajlı ilçeler, hemide bulundukları ilin ayni vakitte da komşu ilçelerin seviyelerine dahada hızlı erişebilecek, istihdam artacak, yatırım artacak, ve ahenk gösteren ücret hayat canlanacak. elbet yaptığımız reform Yalnızca kaza bazlı teşviklerle de sınırlı değil. Bölgesel yatırımları özendirecek mühim tek yeniliği dahada uygulamaya aldık” şeklinde konuştu.

“Bilişim Vadisi, Albaraka Katılım ve Vakıf Katılım ortaklığında 100 milyon liralık tek girişim anaparası Fonu kurduk”

Yoğun istihdam gerektiren yatırımlara esnek sosyal güvenlik müessesesi işveren prim desteğini getirdiklerini ifade eden bakanimiz Varank, şunları aktardı:
“Emek yoğun yatırımlarda yatırımcıya vergi indirimi desteği adina ek sosyal güvenlik müessesesi istihdam desteği istek etme hakkını da veriyoruz. Bu esnek teşvik metoduyla bölgesel ölçekte yoğun istihdam sağlayacak yatırımlara kolaylık sağlıyoruz. tekrar sahadan gelen talepleri dikkate alarak, bölgesel teşvik kapsamında desteklenen yatırım konularına yenilerini ek ettik. Rekabet gücümüzü ve çevreye duyarlı imalatı teşvik etmek üzere Ar-Ge ve çevre yatırımlarına sağladığımız kazanç saglama desteğinin üst limitini tek milyon liradan 1.8 milyon liraya çıkardık. toy girişimleri de unutmuyoruz. Bilişim Vadisi, Albaraka Katılım ve Vakıf Katılım ortaklığında 100 milyon liralık tek girişim anaparası Fonu kurduk. böylelikle acele aşama girişimlere destek sunmanın yanında, onlara ölçek kazandırma yolunda da ağırbaşlı tek mekanizmayı harekete geçirdik. OSB yönetimleri olarak sizler de bu fona yatırım yapabilirsiniz. Potansiyel gördüğünüz şirketlerin paylarini acele aşamalarda alıp, hemide onun gelişmesine ayni vakitte da ilerde kaydedeceği başarılara müsterek olabilirsiniz. Keşfettiğiniz bu toy şirketleri, bölgenizdeki sanayicilerle müsterek iş yapmaya da yönlendirebilirsiniz. bendeniz sözü dahada çok uzatmayacağım. OSBÜK bizim en mühim paydaşlarımızdan biri. Bakanlık olarak sizlerle yakın iletişimi çok önemsiyoruz. Karşılaştığınız problemleri çözmeye ve getirdiğiniz yapıcı önerileri yasama geçirmeye ayni ritimde devam edeceğiz.”

Mevlüt Hasgül

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir