BtcTurk’ten hack iddiaları ile ilgili yeni açıklama-haberi

Bir müddettir kripto kazanç gündemini meşgul eden BtcTurk sızıntısı ile alakalı tertemiz tek gelişme yaşandı. Geçtiğimiz günlerde hack iddialarını yalanlayan şirket, bu erken veri sızıntısı olduğunu onay etti.

BtcTurk hacklendi mi? Şirketten resmi cevap geldi

İllegal platformlarda kullanıcılarının duygulu verileri satışa çıkarılan BtcTurk, resmi Twitter hesabı üzerinden iddiaları yalanladı. mevzu ile alakalı İzah yapan kişi ve kurumlar ile alakalı şikayette bulunacağını açıklama eden şirket, bu erken hack iddialarını resmen onay etti.

BtcTurk hacklendi

Sızdırılan veriler arasında ad soyad, e-posta, doğum tarihi, telefon numarası, açık yol tarifi ve IP adresi benzeri duygulu veriler yer alıyor. Şirket tarafından yapılan izahta kullanıcı parolalarının da sızdırıldığı, ama parolaların art dönülemez PBKDF2 Algoritması ile şifrelendiği belirtiliyor.

Şirket, 516.924 kullanıcıya ait verilerin depolandığı ortamda oluşan güvenlik açığı hasebiyle elde edildiğini ifade ediyor. Ayrı olarak verilerin 2018 seneninde sızdırıldığının altını çizen firma, hukuki sürecin başlatıldığını açıkladı.

Şirket, kullanıcıların özçekim resimleri ve banka hesap verileri ile alakalı rastgele tek sızıntının olmadığını belirtti. Firmanın DLP (Data Loss Prevention) sistemleri ile korunduğunu açıklama eden BtcTurk, “Günümüzde eş tek veri ihlalin yaşanması mevzubahis değildir.” ifadelerini kullandı.

Açıklama döneminden evvel BtcTurk veri satış konusunun illegal forumlardan kaldırılması dikkat cazip detaylar arasında yer alıyor. Bir takım analistler, şirketin hackerlar ile anlaşma sağlayıp verileri sildirdiğini argüman ediyor.

BtcTurk kullanıcıları, Leak-Lookup üzerinden sızdırılan verilerde kendisinin bilgilerinin olup olmadığını denetim edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir