Çarparsa 880 milyon ton TNT etkisi yaratacak!

Hawai Üniversitesi’ndeki gökbilimciler, devasa tek asteroidin dünyaya doğru hızını artırarak ilerlediğini belirledi. karmasa Tanrısı (Aphophis) isimi verilen bu göktaşının çapı takriben 304 metre…

Aphophis, 19 Haziran 2004 bugünü Arizona’da Kitt Peak ulusal Gözlemevi’nde keşfedildi. Astreoid o vakitten beri, tek hayat yılından dahada kısa tek müddette güneşin Çevrenindeki dönüşünü tamamladı. Araştırmacılar, bu sene başında Subaru teleskopuyla Aphophis’i belirlediler ve hız kazandığını belirlediler. mevzubahis araştırmalara göre asteroidin gövdesi, kendisinin enerjisiyle birlikte dahada çok ısınıyor.

İlginizi ÇekebilirMars yolculuğu 7 aydan üç aya inecekMars yolculuğu 7 aydan üç aya inecek

Gökbilimcilerden Dave Tholen, “Bu sene başlarında ele geçirdiğimiz tertemiz gözlemler, Aphophis’in ivmesini alana çıkarmak amaciyla yeterliydi. Bu hızla birlikte 12 Nisan 2068 tarihinde tek çarpışma senaryosunun gerçekleşmesi olası” dedi.

NASA TABLOSUNDA 3’ÜNCÜ EN YÜKSEK RİSK

Aphophis, NASA’nın “Nöbetçi riziko Tablosu”nda üçüncü maksimum tehdit unvanına sahip. Ayrı olarak bu tablo göktaşının 48 sene ardindan Hem de bu süre içinde dünyaya çarpma olasiligini 150 binde tek olarak olasılık ediyor.

Kaos Tanrısı adli asteroid, dünyaya çarparsa tam 880 milyon tonluk TNT civarindan enerjiyi açığa çıkaracak.

İlginizi ÇekebilirAy yüzeyinde su bulundu: 'İlk kez bunun benzeri tek bulgu yapıldı'Ay yüzeyinde su bulundu: 'İlk kez bunun benzeri tek bulgu yapıldı'

hayat Erciyes Üniversitesi Gözlemevi Mars NASA patlama laf Teknoloji
Yayınlanma Tarihi:12:33, 28 Ekim 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir