Cezeri Uçan Araba’nın özellikleri neler?

Baykar tarafından geliştirilen Türkiye’nin evvel uçan arabası Cezeri, evvel uçuş testlerini başarıyla tamamladı. Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği, 230 kilogramlık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre yükseldi.

İLK TESTLER BAŞARILI

İlk testlerde güvenlik halatlarına bağlı olarak havalanan Cezeri, 14 Eylül 2020’yi 15 Eylül 2020’ye bağlayan gece güvenlik halatlarıyla yapılan test uçuşlarının başarılı ilerlemesi üstüne halatsız olarak havaya kalktı.

Tamamen otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip var olan Cezeri Uçan oto aynı gece yapılan iki değişik uçuşu başarıyla tamamladı.

Baykar ulusal SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde 15 Eylül 2020 Salı bugünü güvenlik halatları olmadan gerçekleştirilen 2. test uçuşunda ise Cezeri Uçan oto yerden 10 metre yükseldi.


ÖZELLİKLERİ NELER?

* Uçan araba, 8 adet elektrikli motor ve pervane ile gücünü şarj edilebilir bataryalardan alarak yüzde 100 akım ile uçuyor. Üç yedekli akıllı uçuş sistemine sahip var olan Cezeri, gelecekte suni zeka sistemleri ile donatılacak.

* Gelecekte 100 km/s seyretme hızına kavuşması, uçuş irtifasının 2000 metreye ulaşması ve batarya teknolojisinin gelişmesine paralel olarak tek saat havada kalarak 70-80 kilometre menzile ulaşması hedefleniyor.

* Uçuş testlerinde 230 kg’lık ön prototip kullanıldı.

* Cezeri Uçan Araba’nın yollara inmesi 10-15 senesi bulması bekleniyor

* Yolcu ve kargo taşımacılığında etkin olarak oyun alacak şekilde tasarlandı.

salı ülkemiz suni zeka

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir