Çin’deki radyo teleskop uzaylı sinyali arayacak

Çin radyo teleskop projesiyle tekrar kendisini gösterdi. Alanında dünyanın en büyüğü olarak kendisini gösteren Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST), göreve başlamaya hazırlanıyor. hatri sayilir büyüklükte yapısı ve göreviyle dikkat çeken FAST, tertemiz gözlemlerine başlayacak.

Uzaydaki dalgaları dinleme görevi yapan rasat aracı, uzaydan radyo frekans dalgalarını dinlemeye çalışacak. tek bakıma, teleskobun hayat dışında hayat olup olmadığını kesinlestirmek amaciyla çalışacağı söyleniyor. Zira bilim insanları yıllardır bu suale cevap arıyor.

Çinli radyo teleskop uzayı dinleyecek

Dünyanın Bir hayli kisminda uzayda bulunan radyo dalgalarını takip etmek amaciyla istasyonlar kuruluyor. Bu istasyonlar arasında en çok dikkat çeken ise FAST oldu. Yapımı 2011’de başlayıp 2016’da biten teleskobun çevresi ise 500 metre olarak öne çıkıyor. Tepelerin arasındaki doğal tek çukura inşa edilen teleskobun harita üzerindeki adina buradan ulaşabilirsiniz.

Devasa boyutta var olan radyo teleskop amaciyla tek sonraki eylül ayı işaret edildi. Bu tarihle birlikte değişik yaşamların sinyalini aramaya başlayacak var olan FAST, eğer başarılı olursa uzaylılardan gelen ikaz ve radyo dalgalarını yakalamasıyla tarihe geçecek.

çin radyo teleskop

Yıllar süresince uzaydan istikbal var olan değişik yaşamlara ait sesler heyecan ediliyor. eğer teleskop ses yakalamayı muvaffak olursa insanlık tarihinde tertemiz tek sayfa açılabilir.

2020 seneninde Bir hayli ilkin yaşandığını da düşünürsek, sizce hayat dışında tek yerde hayat var mı?

radyo teleskopredyo teleskop takipuzayuzaylılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir