Cinsel yönelimi etkileyen reklamlara Instagram darbesi

6 Ekim 2010 tarihinde kurulan Instagram, reklamları ve yorumları mercek altına aldı. Kısa bir süre önce canlı yayınlarda yorumların sabitlenmesini sağlayan bir özellik ile güncellenen sosyal medya mecrası, yeni bir karar ile gündemde.

Instagram reklamları daha çok denetleyecek

Bundan böyle kullanıcıların cinsel yönelimini psikolojik veya ruhsal methodlarla değiştirmeyi amaçlayan dönüşüm terapilerinin ücretsiz bir şekilde tanıtılmasına izin verilmeyecek. Instagram, bu terapilerin ücretli tanıtımına da izin vermiyor.

İngiltere’de cinsel değişime karşı olan grupların dönüşüm terapileri için yaptığı protestolardan sonra böyle bir karar alan Instagram, bu terapilerin reklamını yapan bütün kullanıcıları uyaracak. Bu kurala şirketler de tabi olacak.

Instagram reklamları

İlk etapta bu kuralı aşan kullanıcıların veya şirketlerin dönüşüm terapisi hakkında yayımladığı gönderiler silinecek. Bu uyarıyı ısrarla dinlemeyen hesapların tamamen kapatılacağı bildirildi. Görünüşe göre Instagram reklamları artık daha sıkı bir şekilde kontrol edilecek.

Instagram için çalışan bir basın sözcüsü, bu yeni şirket politikası hakkında şunları söyledi: “İnsanların cinsel yönelimine veya cinsel kimliğine yönelik yapılan saldırılara izin vermiyoruz ve dönüşüm terapisi için hazırlanan tanıtımları yasaklamak adına şirket politikalarımızı güncelliyoruz.”

Instagram dönüşüm terapisi

“Politikalarımızı her zaman gözden geçiriyoruz. Bu konular için belirlediğimiz yaklaşımları sizlere aktarmak adına uzmanlara ve bu konularda kişisel deneyime sahip olan insanlara danışmaya devam edeceğiz.”

Instagram, dönüşüm terapisi reklamları hususunda asla taviz vermeyeceğini açıkladı. Facebook’un çatısı altında çalışan bu platformun yeni kararını nasıl karşılıyorsunuz?

InstagramInstagram dönüşüm terapisiInstagram dönüşüm terapisi reklamlarıinstagram reklamları

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir