Coca-Cola sosyal medya reklamlarını durduruyor

Coca-Cola da boykota katılıyor. Global reklamcılıkta büyük bir güç olarak görülen Coca-Cola sosyal medya platformlarının (Instagram ve Facebook) ırkçı içerikle nasıl başa çıkmadıklarını hesaba katarak sosyal medyadaki reklamları en az 30 gün boyunca askıya alacağını açıkladı.

Coca-Cola sosyal medya reklamları adına yeni kararını veriyor

The Coca-Cola Company başkanı ve CEO’su James Quincey, “Dünyada ırkçılığa yer yok ve sosyal medyada da ırkçılığa yer olmamalı” diyor. Diğer büyük markaların da The North Face ve Patagonia gibi popüler markalardan, başlayan reklam vermeme boykotları, sosyal medya şirketlerinin “daha fazla hesap verebilirlik ve şeffaflık” sağlamaları gerektiği için yapılıyor.

Şirket, ücretli tüm dijital reklamlarını 1 Temmuz’dan itibaren en az 30 gün boyunca duraklatıyor. Coca-Cola,” reklamcılık politikalarımızı yeniden değerlendirmek için” bu kararı aldık diyor. Şirket aynı zamanda ABD protestolarına katıldığı için değil ırkçılığın karşısında durduğu için bu hamleyi yaptığını belirtiyor.

Coca-Cola-sosyal-medya-reklamlari-01

Irkçılık karşıtı bir dernek olan The National Association for the Advancement of Colored People (NAACP) yani Renkli İnsanların Gelişimi Ulusal Birliği olarak da bilenen koalisyon, şirketleri #StopHateForProfit etiketini kullanarak Facebook’ta reklam yayınlamayı durdurmaya çağırmıştı. Bu çağrıya kısa süre içinde dönen dev şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Boykot hareketi, platformlarda nefret, ırkçılık veya şiddeti kışkırtan gruplara yönelik yaptırım ve düzenlemelerin yapılması adına gerçekleştiriliyor. Dünyaca ünlü birçok markayı içinde barındıran Unilever, “kutuplaşmış seçim dönemi” nedeniyle 2020 yılı sonuna kadar ABD’de Facebook, Twitter ve Instagram’da reklam yayınlamayı durduracağını açıklamıştı

Facebook, yaşanan bu boykot sonrası yaptığı açıklamada özellikle reklamlar tarafında “daha geniş bir nefret içeriği kategorisi” düzenlemesine gideceğini söylemişti.

Coca ColaCoca-Cola sosyal medyaCoca-Cola sosyal medya reklamlarıCoca-Cola sosyal medya reklamlarını durduruyor

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir