Coronaya rağmen kapılarını açtı!

Dünyanın en hatri sayilir büyüklükte otomobil pazarı var olan Çin’in en mühim otomobil organizasyonlarından biri var olan Beijing Autoshow, kapılarını oto severlere açtı! Bu sene Nisan ayının nihayet haftasında düzen etmesi tasarilanan organizasyon, corona virüsü salgını hasebiyle Eylül ayına ertelenmişti.

Nissan Ariya Konsepti

Salgından dolayı ender olarak görülen bu stil etkinliklerden biri var olan Beijing Autoshow, dünyanın en hatri sayilir büyüklükte oto pazarındaki salgın sonrası toparlanmanın da tek işareti pozisyonunda. ama az katılım ve yoksun tertemiz modellerin olması fuarı tek şovdan uzaklaştırıyor.

Fuarın en parlak noktası ise Çin otomobil pazarının nisan ayından bu yana yükselmesi. ortada ve üst segmentteki lüks araçlara, elektrikli otomobillere yükselen tek alakanın olması. Ayrı olarak nihayet olarak pazarın hâlâ yatırım akışına sahip olması oldu.

BMW i4

Çin’de oto satıları ağustos ayında tek evvelki seneye göre yüzde 11.6 artmış durumda. Bu da karantina esnasında alana çıkan düşüşün derhal peşinden 5. sefer yükselen tek sektör mananına geliyor. Herkesin hanede kalmasını ön gören karantina sürecinde Başka bir deyişle 2020 şubat ayında Çin’deki oto satışları yüzde 79 oranında azalmıştı!

Otomotiv devleri arasında bulunan Toyota ve Honda, bütün sene süresince satışlarını bu pazarda artıran markalar arasında oldu. Ayrı olarak Alman otomobil devi BMW ise bu sene Çin’deki gelişimini tek haneli rakamlarla nitelendiriyor.

Volvo XC40 Recharge

Çin pazarının tipik özelliği Altın Eylül olarak adlandırılıyor. çoklukla tüketiciler bu ayda çok fazla oto satın alımı gerçekleştiriyor. En perişan asama ise Gümüş Ekim diye geçiyor. Eylül ayı bu senede Çin’deki satışları şaşırtmadı ve evvel 20 vakit neticenine göre sektör yüzde 12 artış göstermiş durumda. Bu yükselişin hatri sayilir büyüklükte tek bölümü Daimler ve BMW benzeri markaların tertemiz modellerini ve indirimlerini yayınlamış olması. Premium araç pazarı Çin’de ağustos ayına da yüzde 15 artış gösterdi. Yılsonunda ise bu rakamın yüzde 10 olması bekleniyor.

Beijing Autoshow’da alana çıkan tek başka ayrinti ise bütün dünyayı tesiri altına alan elektrikli otomobiller oldu. Çinli startuplar Nio, Xpeng, VW Motor benzeri markalar bu sene 8 milyar dolara yakın yatırım aldılar. ama nihayet gelişmeler üreticilerin tertemiz modellerini göstermek amaciyla geciken oto fuarlarını beklemek istemedikleri yönünde.

İLGİLİ HABERPekin oto Fuarı da ertelendi!Pekin oto Fuarı da ertelendi!

Altın Asya BMW Çin Corona Eylül ayı Honda Nissan oto sektör Volvo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir