COVID-19’un bir yan etkisi daha ortaya çıktı-haberi

Araştırmacılar, koronavirüsün (COVID-19) kollarda tekrarlayan kan pıhtılarını tetiklediğini bildirdi. Çalışmayı, Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Fakültesindeki araştırmacılar yaptı.

Vaka çalışmasında bilim insanları, Mart ve Mayıs 2020 arasında toplam bin hastanede yatan koronavirüs vakalarını inceledi. Araştırma ekibi, COVID-19’un neden olduğu iltihaplanmanın üst ekstremite (pazu, bilek, dirsek vb. kemikleri) kan pıhtılarına nasıl yol açabileceğini gösterdi. Bulgularını ve en iyi tedavi yöntemlerini Viruses dergisinde yayımladılar.

COVID-19 pıhtılaşmayı tetikledi

Önceki araştırmalarda bilim insanları, COVID-19’u takiben alt ekstremitede derin ven trombozu keşfetmişti. Ancak bu yeni çalışmaya göre, koronavirüs üst ekstremite derin ven trombozunu da tetikliyor. Üst ekstremite kan pıhtılaşması tanısı olan 85 yaşındaki erkek hastanın COVID-19’un ardından hastalığı nüks etti.

COVID-19 sonrası derin ven trombozu tekrar riski artıyor.

COVID-19 enfeksiyonu sonrası derin ven trombozu geçmişi olan hastalarda pıhtılaşma tekrarladı.

Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Fakültesinden Dr. Payal Parikh, çalışmaya ilişkin konuştu. Dr. Parikh, “Hasta, sol kolunda şişlik şikayeti ile hekime başvurdu. Ardından ileri tedavi için hastaneye gönderdiler. Hastaya üst kol kan pıhtısı ve asemptomatik COVID-19 enfeksiyonu teşhisi koydular.” dedi.

Parikh, hastanın oksijen seviyelerinin azalmazken, üst ekstremite derin ven kan pıhtısının tedavisi için hastaneye kaldırıldığını söyledi. Devamında ise, genellikle kan pıhtılarının öncesinde şiddetli kronik iltihaplanma görüldüğünü ifade etti.

Kol yorgunluğunu hafife almayın!

Derin ven trombozu vakalarının çoğu bacaklarda oluşur. Kan pıhtılarının sadece yüzde 10’u kollardadır ve bu vakaların sadece yüzde 9’u tekrar eder. Parikh, “Bu hastaların yüzde 30’unda kan pıhtısı akciğere gidebilir. Ayrıca muhtemelen ölümcül olabileceği için bu endişe verici. Diğer sakat bırakan komplikasyonlar arasında sürekli şişlik, ağrı ve kol yorgunluğu yer alır.” dedi.

Derin ven trombozu.

Derin ven trombozu (DVT), çoğunlukla bacakların derin damarlarında bir veya daha fazla kan pıhtısı geliştiğinde ortaya çıkar.

Çalışmada araştırmacılar, hekimlere öneride bulunuyor. Hekimler, açıklanamayan şişlik şikayetleri ile başvuran hastalarda derin ven trombozunu dikkate almalı. Bununla birlikte COVID-19 testi yapmayı düşünmeleri gerektiğini öne sürdüler. Koronavirüs pozitif kişiler, oksijen seviyelerinde azalma, nefes darlığı ve açıklanamayan şişlikler varsa tıbbi yardım almalıdır.

Araştırmacı Parikh, daha önce derin ven trombozu teşhisi konanların koronavirüs enfeksiyonu halinde risklerinin büyük olduğunu söyledi. Ayrıca, kan pıhtılarına yatkın kronik tıbbi hastalığı olanların da aynı şekilde risk taşıdığını sözlerine ekledi.

COVID19derin ven trombozukan pıhtılaşmasıkoronavirüsPayal Parikh

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir