Dünden bugüne cep telefonu teknolojisi-1

Cep telefonu teknolojisi insanlığın iletişim kurma çabasının en modern vaziyeti olarak karşımıza çıkıyor. bu erken ise bu iletişim çabası telefonla konuşmanın çok dahada ilerisinde. 19. yy’da alana çıkan ses yoluyla iletişim evvel telgrafın dahada sonrasında ise 19 yy. sonlarında ise telefonun hayatımıza girmesini sağladı. Telefonların kablodan bağımsız vaziyete gelmesi ve cep telefonu teknolojisi amaciyla ise 20. yy sonlarını beklememiz gerekecekti. İşte sizler amaciyla derlediğimiz cep telefonu tarihi dosyamızın evvel kısmı:

Cep telefonu teknolojisi ve tarihi gelişimi

Cep telefonu adlandırması aslında evvel zamanlar bu teknolojiyi tanımlamak amaciyla belli tek süre gülünç kaçıyordu. Mobil telefon veyahut Türkçe haliyle taşınabilir telefon evvel modeller amaciyla çok dahada doğru tek tabir. Giderek teknolojinin gelişmesiyle ceplerimize girmeye başlayan bu teknoloji, nihayet 10 senelik asama içinde akıllanıp çok dahada dayanilmaz tek teknoloji haline geldi.

Sizler için dönemine damga vuran cep telefonu modelleri ve teknolojik manada bu konuyla alakali öncülük eden yeni sezon modelleri bu dosyada tek araya getirdik. İşte dünden bugüne cep telefonu teknolojisi:

Motorola Dynatac 8000X

İlk gsm telefonu ile tanışmamız 1980’li yılları buldu. Bu senelerden bu yana kişisel bilgisayarların alana çıkması ve gsm telefonu gelişimi tertemiz tek kişisel bilgi çağının habercisiydi.

İlk alana çıkan gsm telefonları aslında araç telefonlarından halliceydi. Aynı dönemlerde alana çıkan araç telefonları, Daha mobil telefon devrimi öncesi dönemin en mühim teknolojilerinden biriydi.

cep telefonu, gsm telefonu tarihi, gsm telefonu teknolojisi, evvel gsm telefonu

Dynatac 8000X

Bu araç telefonu modellerinin uzunca senelerden beri kullanılan telsiz teknolojisi ile tek araya gelmesiyle birlikte, tertemiz tek çağın da kapısı aralanmış oldu. Kablodan bağımsız vaziyete gelen bu evvel telefonlar Bir hayli cebe sığacak boyutlarda değildi.

İlk gsm telefonun mucidi ise Motorola’da çalışan Martin Cooper’dı. Cooper tarafından şirket idarenine 1973 seneninde sunulan bu ilk gsm telefonu prototipi, şirket idaresi tarafından oldukça beğenildi. Bu evvel prototip oldukça hantal ve tek kg’dan dahada ağır tek yapıdaydı.

Motorola, bu prototip üzerinden evvel ticari cep telefonu modeli var olan Dynatac 8000x modeliyle 1983 seneninde karşımıza çıktı. İlk gsm telefonunun prototipten, ticari tek ürüne dönüşebilmesi amaciyla 10 sene Ar-Ge yapılmış ve 100 milyon dolar benzeri çok tek bütçe ayrılmıştı.

Dynatac 8000X ücret olarak o vakte göre de lüks tek seviyede karşımıza çıktı. Tam tamına 3.995 dolardan satışa sunulan gsm telefonu 800 gr ağırlığında 300 milimetre x 44 milimetre x 89 milimetre boyutlarına sahipti. Yalnızca LED göstergesi bulunan telefonda ekran bulunmuyordu. Telefonun bu hiçbir cebe sığmayacak boyutlarının yanında takriben 15 santimetre uzunluğunda anteni de rahatsız ediciydi.

Motorola bu modelden ardindan cep telefonu tarihi açısından tek çok başarısız  denemelerle karşımıza çıktı. Dünyanın evvel dijital telefonu Motorola International 3200, veyahut pil ömrünün çok kısa olması meselenini ortadan kaldırmak amaciyla geliştirilen baglanti Phone. hatri sayilir büyüklükte ve hantal yapıda var olan bu telefon modelleri, şimal Avrupa’da telekominikasyon sektöründe deney sahibi Nokia ve Ericsson benzeri firmaların önünü açacaktı.

Telefonlar küçülmeye başlıyor: Nokia 1011

Motorola, Dynatac 8000X sonrası, MicroTAC 9800X telefonuyla tek ilki dahada gerçekleştirdi. İlk defa kapaklı tek cep telefonu üreten firma, bu sefer telefona minik ve tek satırlı 8 karakterli tek LED ekran eklemişti. Ağırlık olarak da derhal hemen 8000X’in yarısı kadardı. Hasılı o asama amaciyla dünyanın en hafif 2. gsm telefonu modelydi.

cep telefonu, gsm telefonu tarihi, gsm telefonu teknolojisi, evvel gsm telefonu

Nokia 1011

Telekom teknolojisinin tek anda gelişmesi ve hatri sayilir büyüklükte tek sektör haline gelmesi bu teknolojiye yatırım yapan firmaların tek anda gelismesini sağladı. şimal Avrupa’da yükselişe geçen Nokia ve Ericsson ise cep telefonu teknolojisi açısından mühim tek devrim gerçekleştirilecekti. Aslında Nokia’da evvel başlarda Bir hayli başarılı olmayan, taşınması çok güç modellerle pazara girmişti. ama firmanın ismini duyuran model 1011 oldu.

İlk kez Nokia 1011 ile gsm telefonu hakikat manada kelime mananına yaraşır tek boyuta erişmeye başladı. elbette bu telefonun uzunluğu da 195 milimetre benzeri tek yapıdaydı. Bu açıdan da Daha ideal boyutlara ulaşılmış değildi. bunun için karşın 1992 seneninde Nokia, seri olarak bu telefonun üretimine geçti. Kısa müddette taşınabilir yapıda var olan bu evvel gsm telefonu, Nokia amaciyla de mühim tek devrimdi. tekrar SMS devrimi de evvel kez 1011 ile karşımıza çıktı.

akıllı telefoncep telefon modellericep telefonucep telefonu tarihicep telefonu teknolojisidünden bugüne gsm telefonuen iyi gsm telefonlarıilk akıllı telefonilk gsm telefonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir