Dünya’ya en yakın kara delik keşfedildi! Kara delik nedir?

Şu anne civarindan saptanan Dünya’ya en yakın kara delik var olan mevzubahis kara delik, Çevrenindeki iki yıldız sayesinde tespit edilebildi. kara delik Çevrenindeki iki yıldız sayesinde tespit edilebildi. Dünya’dan Yalnızca 1000 ziya senesi uzaklıkta bulunan HR 6819 ismi verilen kara delik sistemindeki iki yıldız, Dünya’dan çıplak gözle dahi görülebiliyor.

ÇIPLAK GÖZLE BİLE GÖRÜLEBİLİYOR

WebTekno’nun haberine göre, HR 6819’un keşfinde görev alan Çek Cumhuriyeti Bilimler Akademisi’nden Petr Hadrava, kara delik sisteminde bulunan yıldızların Dünya’dan çıplak gözle görülebildiğini anladıklarında çok şaşırdıklarını söyledi. Hadrava, Telescopium takım yıldızında bulunan kara delik sisteminin yıldızlarının dürbün veyahut teleskop olmadan berrak tek gecede net tek şekilde görülebileceğini açıkladı.

Araştırmacılar, HR 6819 ismi verilen sistemi başlangıçta ikili yıldız sistemleri üstüne yaptıkları tek çalışmanın parçası olarak gözlemlemeye başladılar. Gözlemler ayni ritimde devam ettikçe HR 6819’da dahada evvel keşfedilmemiş tek üçüncü nesne olduğu anlaşıldı.

40 GÜN SÜREN BİR YÖRÜNGEDE DÖNÜYOR

HR 6819’daki üçüncü gök cismi var olan kara delik, Şili’deki La Silla Gözlemevi’ndeki MPG/ESO 2.2 teleskobu üzerindeki FEROS spektrografı ile gözlenmeye başladı. Yapılan rasat esnasında iki yıldızdan birinin 40 hergün periyotlarla görünmeyen tek nesne çevreninde döndüğü anlaşıldı. Sistemde bulunan başka yıldız ise ilkine göre dahada hatri sayilir büyüklükte tek yörüngede dönmeye ayni ritimde devam ediyor. ESO’da görevli araştırmacılardan Dietrich Baade, yıldızın 40 hergün dönüşünü kesinlestirmek amaciyla gözlemlerin ani çok ay süresince ayni ritimde devam etmek zorunda kaldığını belirtti.

HR 6819’da bulunan kara delik, etrafıyla etkileşime girmediği amaciyla Sahiden görünmez olarak saptanan evvel kara deliklerden biri olarak kayıtlara geçirildi. ama sistemde bulunan iki yıldızın yörüngesinin incelenmesi, kara deliğin kütlesi benzeri bilgilerinin alana çıkarılmasını sağlıyor.

HR 6819’daki iki yıldızın yörüngelerinin belirlenmesinin ardında bilim insanları kara deliğin kütlesini hesaplayabildiler. ESO’da görevli araştırmacılardan Thomas Rivinius, görünmez kara deliğin kütlesinin Güneş’in kütlesinin asgari dört katı civarindan olduğunu açıkladı.

KARA DELİK NEDİR?

Kara delik, astrofizikte, çekim alanı her biçimde maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına destur vermeyecek derecede kuvvetli olan, kütlesi hatri sayilir büyüklükte tek kozmik cisimdir. kara delik, uzayda tespit edecek nicelikteki maddenin tek noktaya toplanması ile alana gelen tek nesnedir de denilebilir. Bu tür nesneler ziya yaymadıklarından kara olarak nitelenirler. kara deliklerin, “tekillik”leri dolayısıyla, üç boyutlu olmadıkları, sıfır hacimli oldukları onay edilir. Karadeliklerin içinde vaktin ise yavaş aktığı veyahut akmadığı olasılık edilmektedir. kara delikler Einstein’ın genel görelilik kuramıyla tanımlanmışlardır. direk gözlemlenememekle birlikte, çeşitli dalga boylarını kullanan endirekt rasat teknikleri sayesinde keşfedilmişlerdir. Bu teknikler aynı zamanda etraflarında sürüklenen oluşumların da incelenme olanağını sağlamıştır. Örneğin, tek kara deliğin potansiyel kuyusunun çok derin olması hasebiyle yakın etrafında oluşacak yığılma diskinin üstüne düşen maddeler diskin çok fazla sıcaklıklara erişmesine neden olacak, bu da diskin (ve endirekt olarak kara deliğin) dağılan x-ışınları sayesinde saptanmasını sağlayacaktır. Günümüzde, kara deliklerin varlığı, alakalı ilmi topluluğun (astrofizikçiler ve kuramsal fizikçilerden oluşan) yaklasik olarak bütün bireyleri tarafından onaylanarak netlik kazanmış durumdadır.

Avrupa bilim Çek Cumhuriyeti hayat Einstein Gözlemevi Güneş Şili laf tekillik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir