Elektrikli Kia, 20 dakikada şarj olacak

Kia, 2025 yılına kadar sedan, SUV ve MPV’ler de dahil olmak üzere çeşitli segmentlerde küresel olarak 11 elektrikli otomobil sunma planlarını açıklamıştı. Bu planına bağlı olarak 2021 yılında ilk Kia elektrikli otomobil detaylarını göreceğiz.

Kia elektrikli otomobil planlarını açıkladı!

Kia’nın 2019 Cenevre Otomobil Fuarı‘nda tanıttığı elektrikli otomobili için teknik detaylar paylaşılmaya devam ediyor. Yeni bir platform üzerinden inşa edilecek olan Imagine by Kia konseptinin uzun menzili ve kısa şarj süresi hakkında ilk detaylar paylaşıldı. Ayrıca Kia, elektrikli otomobillerdeki büyüme planlarını da açıkladı.

Kia’nın ilk elektrikli otomobili SUV ve sedan karışımı bir tasarıma sahip. Muhtemelen 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldığı haline benzer bir şekilde seri üretime girecek. Güney Koreli üretici otomobillerini sadece elektriklendirmiyor, ayrıca geleceğe yönelik de şekillendiriyor.

İlk model 500 kilometre menzil sunuyor

Imagine by Kia olarak bildiğimiz, henüz net bir isme sahip olmayan model, dünyanın önde gelen elektrikli otomobil teknolojilerine sahip olabilmek için Rimac şirketiyle birlikte geliştirilecek. Rimac ile iş birliği içinde tasarlanan E-GMP adı verilen platform üzerine inşa edilecek. Bu elektrikli otomobil platformu sayesinde 500 kilometre menzil ve 20 dakikada hızlı şarj desteği sunulacak. Ayrıca Porsche Taycan’da kullanılan 800 voltluk bir şarj sistemi de Kia’nın gündeminde.

Kia performans rakamlarından her ne kadar bahsetmese de markanın ilk elektrikli otomobilinin 3 saniyenin altında 0’dan 100 kilometre hıza ulaşacağını biliyoruz. 2021’de markanın ilk özel sıfır emisyon modelinin piyasaya sürülmesinin ardından Kia, gelecekteki küresel elektrikli otomobillerinin çoğunu 2022’den itibaren piyasaya sürecek.

Tüm Kia modellerinde en az bir çeşit elektrik sistemi bulunacak!

Yeni Kia modelleri özgün EV tasarımlarının yanı sıra kullanıcıların günlük yaşamlarını da kolaylaştıracak şekilde düşünülüyor. Kia, modellere göre değişiklik gösterecek 400V ve 800V şarj kapasitesi sunacak. Ayrıca şu andan itibaren Avrupa’da piyasaya sürülecek olan her yeni model en az bir çeşit elektrifikasyon sunacak: hafif hibrit, tam hibrit, plug-in hibrit veya tam elektrikli gibi.

Kia, 2020 yılının ilk çeyreğinde Avrupa’da rekor EV satışları gerçekleştirdi. e-Niro ve Soul EV modelleri, markanın toplam Avrupa satışlarının yüzde 6’sını oluşturdu. EV’lerinin satışları 2019’un ilk çeyreğine göre yüzde 75 oranında büyüyerek 6.811 adede yükseldi. 2026 yılına kadar Kia, Avrupa satışlarının yüzde 20’sinden fazlasının tamamen elektrikli olmasını hedefliyor.

imagine by kiakia elektrikli otomobil

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir