Facebook’ta oyun Apple’a takıldı

Sosyal medya devi Facebook, Twitch ve YouTube ile rekabet etmek amaciyla geçen nisan ayında bağımsız tek oyun uygulaması başlatacağını açıklamıştı.

Facebook Gaming, masaüstü sitesinde ve Android cihazlarda yasama geçti. ama Apple’ın oyun politikası hasebiyle uygulama iOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılamıyor.

Sınırlı sayıda kullanıcı, Facebook’tan çıkmak veyahut oyunları cihazlarına indirmek zorunda kalmadan fiyatsız oyunları tecrübeye çağrı edildi. Şu anda 200 bine aşkın kullanıcının platformu kullanabildiği belirtirken, ilerleyen dönemde bu sayının artması bekleniyor.

Facebook Gaming uygulaması, kullanıcıların başka oyuncuları takip etmesine, canlı yayınları izlemesine ve yorum bırakmasına imkan tanıyor.

Şimdilik, Mobile Legends: Adventure, PGA TOUR Golf Shootout, Asphalt 9: Legends, Solitaire: Arthur’s Tale ve WWE SuperCar oyunları oynanabiliyor.

BAŞKAN YARDIMCISI AÇIKLAMA YAPTI

Facebook Play reis Yardımcısı Jason Rubin tek blog gönderisinde, “Apple’ın tertemiz bulut oyunları politikası nedeniyle, App Store’da lansman yapmanın ahenk gösteren tek yollar olup olmadığını bilmiyoruz” dedi.

Facebook’un kısıtlayıcı App Store ilkeleri hasebiyle çekincelerinin olduğunu belirten Rubin, “iOS yolumuz belirsiz. Apple, oyunlara değişik davranıyor ve çok kıymetli tek kaynağı denetim etmeye ayni ritimde devam ediyor” dedi.

Bazı geliştiriciler, Apple’ın yüzde 30’luk işlem kesintisinin çok hatri sayilir büyüklükte tek istikbal kaybı olduğundan şikayet ederken, diğerleri, oyunların ayrı ayrı incelenmek üzere gönderilmesi ve özelliklerin kilidini açmak amaciyla uygulama içi satın alımların kullanılması gerektiğinden şikayet ediyor.

Apple, App Store’un bağımsız geliştiricilere milyarlarca dolar verdiğini ve uygulamalarının başka dijital pazarlara mukayese et uygun olduğunu savunuyor.

Android Apple canlı Dolar Facebook golf iOS iPad iPhone Solitaire yasamsal medya uygulama YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir