Google, üçüncü parti uygulamalar için güvenlik ekibi kuruyor

Google, Google Play Store mağazasındaki üçüncü parti uygulamalarda oluşan güvenlik açıkları ve bugları ortadan kaldırmak için yeni bir Android güvenlik ekibi oluşturuyor.  Ekibin hedefindeki uygulamalar arasında ise ilk olarak koronavirüs ile alakalı olan uygulamalar yer alacak.

Google, Play Store güvenlik ekibi ile sorunları çözmek istiyor

Google, Çarşamba günü yayınladığı ilanda üçüncü parti Android uygulamalarına karşı olan güvenlik değerlendirmelerinde görev alacak bir güvenlik mühendisliği yöneticisi aradığını duyurmuştu. Ayrıca ilanda söz konusu pozisyondaki kişinin etkilenen uygulamaların geliştiricileriyle birlikte açıkları düzeltme konusunda dirsek temasında olacağı da belirtmişti. Böylelikle de firma, son derece hassas olunan bu konuyu çözmek istemişti.

Google Play Store güvenlik ekibi

Google Yazılım Mühendisliği Bölümü Müdürü Sebastian Porst’a göre yeni ekibin odaklanacağı uygulamaların arasında da ilk olarak koronavirüs salgınında ortaya çıkan uygulamalar olacak. 

Yeni ekip, bağımsız güvenlik araştırmacılarının geliştirdiği Google Play Güvenlik Ödül Programı (GPSRP) ile işlemleri gerçekleştirecek. Söz konusu program ile Google, Play Store’da listelenen hata mesajlarını gündemine alıp raporlayarak uygulama geliştiricilerine aktarıyor. Ancak programın bir de negatif yanı bulunuyor. Zira program, sadece 100 milyon kullanıcısı olan uygulamaları dikkate alacak şekilde kodlanmış durumda.

Oluşturulacak güvenlik ekibi ile şifreler, kredi kartları üzerinde gerçekleşebilecek pek çok sıkıntının da önüne geçilmesi bekleniyor.

güvenlikgoogleGoogle Play StoreGoogle Play Store güvenlik ekibiPlay Store

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir