Gülümseyin! Kamerada olabilirsiniz

​Yüz tanıma sistemlerinin en masumunu akıllı telefonunuzun kilidini açmak amaciyla kullanıyoruz. ama hayat genelinde devletler dahada çok güvenlik Emelli kullanıyor. Hâlihazırda küresel nüfus bu sistem sayesinde takip ediliyor.
Son 10 yılda, surat tanıma teknolojisinin gözetimde kullanımı hayat çapında gittikçe dahada yaygın hâle geldi. İnsan yüzlerinin resimlerini tanımlamak amaciyla analiz eden pc programları suçluları seçmek amaciyla kullanılıyor. Öyle ki saniyeler içinde kaybolan çocuklar dahi bulunabiliyor.
SurfShark tarafından 194 ülkede yapılan araştırmaya göre 98 memleket surat tanıma sistemlerini kullanıyor. 12 memleket İhtiyaç duyulan onayları verdi ama şimdilik etkin hâle getirmedi. Üç memleket ise sistemin kullanımını yasakladı. 13 memleket şimdilik bu teknolojik kapasiteye ulaşamadı. 68 ülkede ise sistemin kullanıldığına değin tek delil bulunamadı.
Toplamda nihayet vakitlerde surat tanıma teknolojisinin verilerle suçluya ulaşma emeliyle kullanıldığı veyahut onayladığı 109 memleket var. Ama ne pahasına olursa olsun bu teknolojinin dünyaya yayılması, bu tür yaygın gözetimin gizliliği üzerindeki tesirleri ile alakalı mühim sualleri da beraberinde getiriyor.
Yüz tanıma teknolojisinin kamusal kullanımı bugüne civarindan Yalnızca tek memleket tarafından kanun dışı duyuru edilmiş olsa da (Belçika 2019’da tek havaalanında surat tanıma teknolojisini kullanan tek federal yasaya ters buldu) Bir hayli ulusal hükûmet vatandaşlarını kitlesel olarak bu sistem sayesinde takip ediyor. Bu da etik ve yasallık tartışmalarına neden oluyor.

AVRUPA’NIN YÜZDE 80’İ ‘YÜZ TANIMA’YA KARŞI
Yüz tanıma teknolojisi Avrupa’daki 32 ülkede kullanım amaciyla onaylandı. ama bu hatri sayilir büyüklükte tek reaksiyon ile karşılandı. Fransa ve İsveç yakın vakitte okullarda surat tanıma kullanımını yasakladı. Avrupalıların \%80’i surat verilerini yetkililerle paylaşmaya hevesli değil. Bu menfi düşünceye rağmen, bugüne civarindan hâlâ 26 Avrupa ülkesinde kullanılmakta. ülkemiz ise askerî amaçlarla sınır güvenliği amaciyla suni zekâ ile surat tanıma sistemleri üzerinde çalışıyor ve sistemi kullanıyor. Rusya, karantina altındaki potansiyel Covid-19 taşıyıcılarının ihlallerini denetim etmek amaciyla bu teknolojiye başvuruyor. Yalnızca Moskova’da 100 binden çok surat tanıma özelliğinin faal olduğu biliniyor. Afrika ülkelerinin ise Yalnızca yüzde 20’si bu teknolojiye sahip.

KASIRGADA KAYBOLANLARI ARIYORLAR
Kuzey Amerika’daki ülkelerin yarısı şu anda surat tanıma gözetimi kullanıyor. Bahamalar, kısa süre evvel Dorian Kasırgası sonrasında kayıp kişileri aramak amaciyla surat tanıma teknolojisini kullandı. Bu teknoloji, ABD’de de 24 havaalanında kullanılıyor veyahut kullanılmak amaciyla onay almış. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ İç Güvenlik Bakanlığı, 2023 seneye civarindan bütün sema yolcularının \%97’sinde surat tanıma taraması yapmayı hedefliyor. cenup Amerika’da ise ülkelerinin \%92’si bu teknolojiden yararlanıyor. Brezilya, bu sayede Interpol’ün cenup Amerika’da en çok aradığı 2. kişiyi gözaltına alınmayı başardı.

KUMARBAZLARI BULACAKLAR
Çin’de her 12 yurttaş amaciyla tek CCTV kamera var. 16 ülkeye surat tanıma teknolojisi satan Çin, 2023’e civarindan pazarın yüzde 45’ine hâkim olmayı hedefliyor. Japonya ise kumarhanelerdeki kumar bağımlılarını tespit etmek amaciyla bu teknoloji üzerinde çalışıyor. Ayrı olarak Çin, cenup Kore, Tayvan ve Singapur, koronavirüsle mücadelede de bu teknolojiden yararlanıyor. ortada doğu ve ortada Asya’daki ülkelerin yüzde 76’sı da bu teknolojiyi kullanıyor. BAE, surat tanıyan 50 “akıllı gözlük” satın aldı. Kazakistan da de eş gözlüklerden istek etti.

Ülkeler, surat tanıma teknolojisini nasıl kullanıyor?

Kullanımda 98
Onaylandı ama uygulanmadı 12
Teknolojisi yok 13
İspatlanamadı 68
Yasaklı 3

Türkiye Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir