Hamilelikte yüksek tansiyonu olanlar hafıza problemi yaşayabilir

Hollanda Rotterdam Erasmus Üniversitesi, hamilelikle alakalı dikkat cazip tek araştırmaya imzasini attı.

Üniversitenin Kadın Doğum Uzmanı Dr. Maria Adank ve ekibi,  481’i gebelik esnasında normal kan basıncı düzeyine sahip var olan ve 80’i gebelikte hipertansiyonu var olan ve 20 hafta ardindan gelişen toplaminda 596 kadına hafıza testi yaptı.
Ekip, hamileyken çok tansiyonu var olan deneklerin, evvel hatıranda ve 20 dakika ardindan 15 kelimelik tek listeyi hatırlamaları istedi.

Spesifik olarak, hamilelikleri esnasında çok tansiyona sahip var olan kadınlar, her kadına üç sefer yapılan aciliyetli art çağırma testinde olası 45 üzerinden vasati 25 puan aldı. başka kadınların buradaki puanları en az 28 olarak gerçekleşti.

“RİSK FAKTÖRÜ OLARAK DEĞERLENDİRİLMELİ” 

Sonuçları değerlendiren Dr. Adank, “Gebelik hipertansiyonu ve preeklampsiyi kadınlara has bilişsel mesele amaciyla riziko faktörleri olarak değerlendirmek önemlidir” dedi.
Adank, “Hamilelikte başlayan çok tansiyon kadınlar ve gebelik zehirlenmesi denilen “preeklampsili” kadınların hamileliklerinden sonra yakından izlenmelerini gerektirir. Bu kadınlar, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde düşünme ve hafıza becerilerinde kayıp olma riskini azaltmaya muavin olabilecek hayat tarzı değişikliklerini ve başka tedavileri düşünmelidir” diye konuştu.

Dr. Adank, “Yüksek tansiyonun acele tedavisinin, gebelikte çok tansiyon öyküsü var olan kadınlarda bilişsel problemleri önleyip önleyemeyeceğini kesinlestirmek amaciyla ileride yapılacak çalışmalara gereksinim var” uyarısında bulundu.

Türkiye’de her üç yetişkinden birinin çok tansiyon hastası olduğu, bunların asgari yarısının da hasta kisi olduğundan haberdar olmadığı biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir