Hem ailelere hem de gençlere çok uygun!

Markanın kompakt sınıftaki temsilcisi var olan A-Serisi’nin altyapısı üstüne inşa edilen B-Serisi, sunduğu geniş hacmi, çok tavanı ve alçak bagaj eşiğiyle evvel etapta kendisini ailelere sevdirmeyi başarıyor.

Otomobili evvel kez dışarıdan gördüğünüzde tek evvelki versiyona göre belli tek süre dahada yumuşamış tasarım detayları derhal göze çarpıyor.

A-Serisi andıran farlar bu modelde belli tek süre dahada yukarıya konumlandırılmış. Ayrı olarak çok tavan hatri sayilir büyüklükte ön cam ile desteklenmiş. bu sebeple arabaya önden baktığınızdan A-Serisi’nin belli tek süre dahada yükseği olduğunu derhal ayrım ediyorsunuz.

B-Serisi’nin taraf profilini incelediğinizde ise uzunluğu çok var olan kapı camları tekrar otomobilin tavan yüksekliğini destekliyor. Ayrı olarak profildeki temiz detaylar otomobilin şık tasarımını destekliyor.

Aracın arkasına geçtiğinizde ise karşınıza A-Serisi’nden tanıdık var olan stoplar çıkıyor. ama hatri sayilir büyüklükte ve uzunca bagaj kapağı aracın arkasının ne civarindan geniş olduğunu resmen gösteriyor.

Geniş ve uzunca bagaj kapağı sayesinde aracın yükleme eşiği de oldukça alçak tek seviyede olmuş.

Arka kısımda tek başka öğe ise egzoz benzeri görünen ama Yalnızca görsel olarak tasarlanan egzoz ve difüzör olmuş. Bu ayrinti otomobilin art bölümündeki durgunluğu az da olsa hareketlendirmiş.

Gelelim tertemiz B-Serisi’nin içine. Sürücü kapısını açıp içeriye göz attığınızda açık rengarenk döşemeli koltuklar sizi karşılıyor.

Sürücü koltuğuna oturduğunuzda ise karşınıza çıkan Command ekran E-Serisi’ndeki civarindan hatri sayilir büyüklükte olmasa da asgari öylesine heyecan veren diyebilirim.

Direksiyonun arkasındaki ekran gösterge tablosunu ve yollar bilgisayarını size gösterirken derhal yanındaki aynı boyutta var olan ekrandan ise multimedya sistemine erişebiliyorsunuz.

Üç kollu fonksiyonel araç direksiyonu gösterge tablosundaki değişimi, ses sistemini ve hız sabitleme sistemini kolayca denetim etmenizi sağlarken arkada var olan kulakçıklarla vites değişimlerini de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Otomobilin vites kolu direksiyonun yanına konumlandırılırken ortada konsolda dahada geniş eşya gözleri ve değişik ensturmanlar kullanımına da imkan sağlanmış.

Bu değişik ensturmanlardan biri mutimedya sistemini denetim edebileceğiniz dokunmatik alan. Bu stil aksesuarlar benim açımdan hiç kullanışlı değiller, özellikle yollarda seyretme halindeyken bu birim üzerinden sistemde değişik tek radyo frekansını kolayca ayarlayan üç kişi yoktur! Bu bölümün derhal ortasında ise geniş tek gizleme ve eşya gözü yer alıyor. Arkasında da kol dayama ve tabiî ki orada da geniş tek gizleme alanı mevcut.

Gelelim B-Serisi’nin boyutlarına. oto 4419 milimetre uzunluğa, 1796 milimetre genişliğe ve 1567 milimetre yüksekliğe sahip. Bu ölçüler A-Serisi ile mukayese ettiğinde ise yükseklik dış aynı diyebilirim. A-Serisi’nin yüksekliği ise 1440 milimetre olarak belirtilmiş.

B-Serisi 2729 mm’lik aks mesafesine sahip ve bu kıymet A-Serisi ile aynı.

Test otomobilimiz var olan B-Serisi 180 kodlu, benzinli motorlu var olan versiyon. Bu oto ağırlığı ise 1410 kilogram olarak belirtilmiş. Bagaj hacmi ise asgari 445 lt.

B180’nin motor kaputunu açtığınızda ise karşınıza Daimler mühendislerinin geliştirdiği, Renault ve Nissan markalarında da kullanılan 1.3 litrelik 163 at güç üreten turbo beslemeli motoru çıkıyor. Motor gücünü 7 ileri çift kavramalı şanzımanıyla ön tekerleklere gayet başarılı tek biçimde aktarıyor.

Bu motor amaciyla nihayet senelerde kullandığım en başarılı düşük hacimli birim diyebilirim. Performans açısından hangi modelde kullandıysam beni hiç üzmedi. Tüketim açısında da gayet başarılı olduğunu belirtmemde yarar var.

B180’ni kullandığım 300 kilometre süresince oto bana vasati olarak 7.4 lt / 100 kilometre vasati yakıt tüketim verisi sundu.

Otomobilin sürücü koltuğuna oturduğunuzda ise evvel hissettiğiniz şey ise çok sürüş pozisyonu oluyor. A-Serisi’ne mukayese et oldukça çok var olan yer sanki aş masasında oturuyormuşsunuz benzeri düşünmenize neden olabilir.

B-Serisi’nin rahat dahil mekanı cam tavanla içeriyi dahada da eğlenceli vaziyete getirmiş. bütün bunlara ekstradan Mercedes’in Command sistemi de otomobilin aile aracı formundan dahada eğlenceli tek takim formasi ulaşmasını sağlamış.

Yeni kuşak otomobillerde sunulan güvenlik sistemlerinden B180 de nasibine düşeni almış. etkin şerit takip, aciliyetli fren yapma, kör nokta ikaz sistemi benzeri yüzlerce sistem otomobilde bulunuyor. ama sürüş esnasında özellikle şerit takip sisteminin ve aciliyetli fren sisteminin devamlı tetikte olması işleri kimi istemediğiniz noktaya götürebiliyor.

Otomobil ülkemizde dizel ve benzinli olmak üzere iki değişik motor seçeneği ve üç değişik donanımla satın alınabiliyor. tertemiz B-Serisi’nin 180 kodlu benzinli motorlu versiyonunun başlangıç var olan satış ücreti ise 255 bin 500 Lira olarak belirtilmiş. Dizel motorlu versiyonun başlangıç ücreti da 275 bin 500 TL.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir