HES kodu alamayanlara kötü haber var!

Normalleşme zamani kapsamında geçen günlerde seyahet edecek kişiler amaciyla HES kodunun alınması zorunluluğu getirilmişti. Kontrollü yolcu uygulaması ile birlikte hayat Haneye Sığar uygulamasından alınacak HES kodu ile yolcu edilebileceği söylenmişti. tertemiz alınan kararlar kapsamında HES kodu alamayan yolcu edemeyecek!

HES kodu alamayan yolcu edemeyecek

Salgın hasebiyle faaliyetleri durdurulan demiryolları ve havayolu yolculukları amaciyla HES kodu ile seyahatin önü açılmıştı. Açıklanan tarihlere göre demiryolları amaciyla seyahatler 28 Mayıs 2020 tarihinde başlayacakken, havayolları amaciyla dört Haziran 2020 tarihi işaret ediliyor.

Salgın hasebiyle mart ayından beri havayolu ulaşımında kademeli olarak seferler durdurulmuştu. Corona virüsü salgınının bütün yeryüzünde yayılması ile birlikte bilim Kurulu’nun önerisiyle ülkemiz vatan dışı uçuşlara kapatılırken, vatan içi uçuşlara da ara verme kararını uygulamıştı. Salgının etkilerinin belli tek süre dahada denetim altına alınmasıyla birlikte normalleşme zamani de başlamıştı. İşte bu kapsamda HES kodlarıya yolcu çagi başlatıldı.

HES kodu alamayan yolcu edemeyecek

Yüksek Hızlı şimendifer (YHT) hatlarının 28 Mayıs itibarıyla başlayacak olmasına bağlı olarak, yolcu amaciyla biletler satışa bu erken sunuldu. Normalleşme zamani kapsamında YHT’ler 28 Mayıs’tan itibaren, Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Konya-İstanbul hatlarında gün içinde toplaminda 16 sefer sefer yapacak. şimendifer biletlerini almak isteyenler evvela temassız olmak üzere mobil uygulama veyahut web sitesinden veyahut gişelerden biletleri satın alabilecek.

Seyahatler sağlık Bakanlığı’nın tertemiz geçtiği uygulama var olan hayat Haneye Sığar (HES) koduyla gerçekleştirilecek. Giriş çıkış yasağı var olan iller amaciyla ise “seyahat destur belgesi” alınmasının Daha mecburi olduğu söyleniyor. Bu noktada karşımıza çok mühim tek ayrinti çıkıyor: HES kodu alamayan kişilere bilet satışı yapılmayacak. bu yüzden eğer yolcu yapmanız gerekiyorsa Hayat Haneye Sığar uygulamasından kodunuzu almanız gerekiyor.

hayat Haneye sığarhayat Haneye sığar uygulamasıHayat Haneye Sığar uygulamasından yolcu koduHES KoduHES kodu alamayan yolcu edemeyecekhes kodu nasıl alınır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir