Huawei adına 2021 için korkutucu tablo açıklandı

Çinli teknoloji devi Huawei, 2 yıldır ABD’den gelen ‘ambargo‘ uygulamasıyla karşı karşıya kalıyor. 2020 yılında 170 milyondan fazla akıllı telefon satan markanın bu ambargodan pek de zarar gördüğü söylenemez. Ancak 2021 yılı için Tayvanlı TrendForce, Huawei akıllı telefon satışları için bir ‘çakılma‘ beklendiğini açıkladı.

TrendForce’dan ‘Huawei, 7. sıraya kadar gerileyecek’ tahmini geldi

Huawei, 2020 yılı boyunca akıllı telefon satış rakamları ile listenin tepesindeki markalardan biri olmayı başardı. 170 milyondan fazla satış yapan şirketin, 2021 yılında ise büyük bir düşüş yaşayacağı ve 45 milyon telefon satacağı ön görüldü.

Huawei akıllı telefon satışları, TendForce tarafından tahmin edildiği gibi bir düşüş yaşarsa, marka rakiplerinin epey gerisinde kalacak. Huawei, 45 milyon adet telefon sattığı durumda ‘en çok satan markalar’ listesinde yedinci sıraya gerileyecek. Tabloyu aşağıda görebilirsiniz.

2021 akıllı telefon satışları

TrendForce’un tarafından oluşturulan 2021 akıllı telefon satışları tablosunda zirvede ise Samsung yer alıyor. Güney Koreli firmanın 2021 yılında satış rakamlarını biraz daha artırarak zirvedeki yerini koruması bekleniyor. Huawei için beklenen tablonun tersine; Xiaomi ve OPPO tarafında satış rakamlarının ciddi oranda yükselmesi beklentiler arasında yer alıyor. Vivo’nun da satış istatistiklerini; 110 milyon adetten, 145 milyona çıkaracağı ön görülüyor

Ayrıca Xiaomi’nin akıllı telefon satış sayısını 198 milyona çıkararak, Huawei’nin elindeki üçüncülük unvanının yeni sahibi olacağı tahmin ediliyor.

Huawei’den TrendForce’a yanıt: Geri adım atmayacağız

Huawei, TrendForce şirketinin araştırması sonucunda 2021’de satışlarının önemli ölçüde düşeceğine ve pazardaki konumunda değişiklik olacağına ilişkin verilere yönelik olarak, şu değerlendirmeyi yaptı;

“Son zamanlarda yaşanan gelişmelerle yaşanan zorluklar tüm kesimler tarafından bilinmektedir. Ancak bu gelişmeler herhangi bir şekilde geri adım atmamıza yol açmayacaktır. Huawei, tüketicilerine en kaliteli ve güncel teknoloji ürünlerini sunmaya devam edecektir 2019 yılından bu yana yaşanan gelişmeler, karşımıza çıkan zorluklar ne denli büyük olursa olsun, ürünlerimizle tüketicilerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz.

akıllı telefon satışları 2021HuaweiHuawei akıllı telefon satışlarıHuawei satış istatistikleri

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir