Huawei ile Pekin arasında ‘gizli işbirliği’ tespit edildi

İngiliz Parlamentosu, Huawei ile ilgili yürüttüğü bir soruşturmayla ilgili şok bir sonuç paylaştı. Parlamentoya göre Pekin hükumeti ve Çin Komünist Partisi ile Huawei gizli işbirliği anlaşmasına sahip.

Huawei gizli işbirliği soruşturmasıyla karşı karşıya

Geçtiğimiz günlerde milletvekillerinin bastırmaları sonucunda İngiltere’de Huawei’nin 5G altyapısından çıkartılması için çalışmalar başlamıştı. Bunun akabinde en geç 2027 yılında firma ile bağların tamamen kesileceği belirtilmişti. Ayrıca Finli teknoloji devi Nokia ile de 5G altyapısının devamı için anlaşma sağlanmıştı. Artık yavaş yavaş kendini ülke pazarından çıkartmaya hazırlanan firmaya bir darbe de Parlamento aracılığıyla geldi.

Huawei gizli işbirliği

BBC’nin haberine göre Yürütülen soruşturmaya ilişkin raporda, Pekin’in Huawei’nin büyümesi için son 3 yılda 75 milyar dolarlık bir destek sunduğu ve bu durumun da şirketin teknolojisini komik paralara satmasına yol açtığı iddia edildi. Ayrıca raporda Huawei’nin istihbarat, güvenlik ve fikri mülkiyet gibi faaliyetlerde yer aldığına dair kanıtlar sunuldu. Bunun yanında raporda Pekin’in Huawei’yi İngiltere’nin 5G altyapısında tutmak için tehdit yoluna gittiği de ifade edildi.

Konuyla ilgili ise Huawei’den jet hızıyla yalanlama geldi. Firmadan yapılan açıklamada, raporun gerçekleri yansıtmadığı ve fikirler üzerine inşa edildiğinden herhangi bir güvenilirliği bulunmadığına değinildi.

Şirket ada ülkesinde artık son zamanlarını yaşasa da, Avrupa’da yatırımlarını sürdürecek gibi duruyor. Zira Çinli firma, 5G teknolojisinde sahip olduğu altyapıyı diğer ülkelere satma konusunda girişimlerine başlamış durumda.

çinHuaweiHuawei gizli işbirliğisoruşturma

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir