Huawei, Uygur Türklerini tespit edecek sistem için patente başvurdu

BBC’de bulunan habere göre Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei‘nin Uygur Türklerini tespit etmek emeliyle tertemiz tek sistem geliştirdiği kaydedildi. Haberi Amerika merkezli tek araştırma şirketinin ulaştırdığı vesikalara dayandıran BBC, vesikalarda Huawei’nin bu sistem amaciyla başvuruda bulunduğu bilgisinin bulunduğunu kaydetti.

BİRÇOK ÇİNLİ ŞİRKET eş SİSTEMLERİ GELİŞTİRDİ

Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslüman Uygur Türkleri, Çin tarafından maruz kaldıkları zulümle hayat kamuoyunun gündeminde yer alıyor. Zulmü teknolojik tespitle sürdürmeyi istek eden Çin, bu sefer ülkedeki teknoloji şirketlerinin sistemleri ile gündeme geldi.

BBC’deki haberde, teknoloji şirketi Huawei’nin dışında Çinli Bir hayli şirketin de eş sistemleri geliştirdiği bilgisi verildi. Ülkedeki değişik etnik grupları kesinlestirmek amaciyla bu sistemlerin geliştirildiği ifade edilen haberde, şirketlerin sistemler amaciyla başvuruda bulunduğu da alana koyuldu.

GÖRÜNTÜSÜ ALINAN KİŞİLERİN IRKLARI TESPİT EDİLİYOR

BBC’nin alana çıkardığı bu haberle birlikte Çin merkezli Huawei’nin patent değiştirme başvurusu yapmayı planladığı bilgilerine de ulaşıldı. Şirketin Ayrı olarak Çin’de patent sağlayan görevli müessesesi ulusal Fikri Mülkiyet Hakkı İdaresi’ne (CNIPA), resmi vesikalarda bulunan Uygurlulara ait her biçimde atfın da silinmesi amaciyla destur isteginde bulunduğu alana çıkarıldı.

Huawei’nin değişik etnik grupları kesinlestirmek amaciyla geliştirdiği sistem evvel değil. Huawei, 2018 seneninde da Çin bilim Akademisi ile birlikte patent başvurusunda bulunmuştu. Patent başvurusunda bulunulan bu sistem, sokaklarda video ve görsel kaydı ile yayaların özelliklerinin belirlenmesini bulunan suni zeka tekniğini tanımlıyordu.

Sistemin kişilerin ırklarını da tespit ettiği bilgisi üstüne Huawei sözcüsü “Huawei her biçimde ayrımcılığa karşı çıkıyor, bunun için teknolojinin etnik ayrımcılık amaciyla kullanılması dahil. sahislarin ırklarının tespit edilmesi araştırma ve geliştirme projesinin Katiyen parçası olmamıştı. Başvuruya Katiyen dahil edilmemeliydi. Bunu değiştirmek amaciyla proaktif adımlar atıyoruz. tertemiz ve değişen teknolojinin, en üst düzey dikkat ve dürüstlük çerçevesinde gelişiminin ve uygulamasının sağlandığından emin olmak amaciyla çalışmaya ayni ritimde devam ediyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir