Instagram algoritması gözden geçiriliyor

Geçen hafta Amerika Birleşik Devletleri’nde bir polisin George Floyd’u öldürmesinin ardından neredeyse tüm dünyada Black Lives Matter hareketi başladı. Bu hareket kapsamında birçok teknoloji şirketi de siyahi vatandaşlar için politikalarını yeniden gözden geçirmeye karar verdi. Bu şirketlerden biri de Instagram. Instagram CEO’su Adam Mosseri, dün yaptığı bir paylaşımla Instagram algoritması ve politikası için harekete geçirildiği belirtti.

Instagram algoritması da elden geçirilecek

Instagram CEO’su Adam Mosseri, yaptığı paylaşımda şirketin dört alana odaklanacağını belirtti. Bunlar; taciz, hesap doğrulama, içerik dağıtımı ve algoritmik önyargı olacak. Instagram aynı zamanda algoritmalarının bilinçaltı önyargıya neden olup olmadığını da inceleyecek. Aynı zamanda, siyahi vatandaşların platformda karşılaştığı güvenlik sorunlu da gözden geçirilecek.

Mosseri diğer yandan Instagram’da temsil edilmeyen diğer gruplara daha iyi hizmet vermenin yollarını aradıklarını belirtti.

Instagram’ın bu çalışmayı yaparken, diğer yandan akademisyenlerle birlikte çalışması gerektiği, algoritmasını ve politikalarını onlara inceletmesi gerektiği de söyleniyor. Ayrıca, bu sorunları çözmek için söz konusu toplulukları konuya dahil etmek de önemli. Yeterince temsil edilmeyen gruplara karşı önyargı, tek seferde çözülebilecek bir konu olmayacağı için sürecin uzayacağını belirtmekte fayda var.

adam mosseriinstagram algoritmasıInstagram CEO’su Adam Mosseriinstagram politikası

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir