Intel, 24-pin güç konnektörünü değiştirmek istiyor-haberi

Intel, 12. kuşak Alder Lake serisinde 24-pin güç konnektörü adina değişik tek standart getirmek istiyor. Bu standart ATX12VO olarak geçiyor. ama ne anakart ne de güç kaynağı üreticileri bu standardı değiştirmeye istekli değil. Intel’e göre ATX12VO standardı 24-pin bağlantıya göre hemide daha verimli ayni vakitte da dahada az yer kaplıyor.

Anakarta güç veren 24-pin konnektörü, bakıldığı vakit hemide çirkin duruyor ayni vakitte da fazla yer kaplıyor.

Intel, 24-pin güç konnektörü adina ATX12VO standardını getirmek istiyor 

ATX12VO, tek hatlı güç kaynağı platformu olarak geçiyor ve normal 24-pin bağlantıya göre daha verimli. Bağımsız testler, ATX12VO standardının bilgisayarın boştayken gereksinim duyduğu güç gereksinimini 24-pin standardına göre yarı yarıya indirdiğini gösteriyor. ama ATX12VO standardı, ağır yük altında 24-pin ile aynı güç verimliliğine sahip.

ATX12VO standardı

24-pin ve ATX12VO standardı.

ATX12VO standardı 10 pinli güç konnektörüne sahip. Bu da sistemin uyumlu tek güç kaynağına ihtiyacı olduğu mananına geliyor. Ayrı olarak bu standartta gereksinim duyulan güç, güç kaynağı yerine anakart tarafından ayarlanıyor. Bu da anakart yapısının karmaşıklığını artırıyor. Bu sebeple, anakart üreticileri bu vaziyete Bir hayli sıcak bakmıyor.

Videocardz‘ın haberine göre Intel, Alder Lake-S anakartlarda 24-pin güç konnektörü adina 10 pinli ATX12VO standardını kullanmak istiyor. eğer Intel bu konuyla alakali Sahiden kararlıysa, güç kaynağı ve anakart üreticilerinin elini acele tutması gerekiyor. Zira sızıntılar, ATX12VO ahenk gösteren anakart ve güç kaynağı üretmenin 4 ile 5 ay alacağını söylüyor. Bu da tahminen Eylül ayına eşit geliyor. Alder Lake-S işlemcilerin Eylül ayında tanıtılacağını dahada evvel söylemiştik.

ATX12VO standardının bazı avantajları olduğu gerçek. ama geniş çaplı onay görmesi vakit alacaktır. AMD’nin de Ryzen 6000 serisinde bunun benzeri tek karar alması, zamani hatri sayilir büyüklükte ölçüde hızlandıracaktır.

24-pin güç konnektörüalder lakeATX12VO standardıintel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir