iPhone 12 kutu içeriği Brezilya için farklı olacak

Geçtiğimiz aylarda Apple Event ile yeni iPhone ailesini tanımıştık. Cihazların yanı sıra lansman sonrasında en çok konuşulan konulardan biri telefonların kutu içeriği olmuştu. iPhone 12 modellerinin kutusundan şarj aleti ve kulaklık çıkmayacağı açıklanmıştı. Ancak bu durum her ülkede geçerli olamıyor. iPhone 12 kutu içeriği Brezilya için, Sao Paulo eyaletinin Tüketiciyi Koruma Kurumu itirazıyla değişiyor.

iPhone 12 kutusu, Brezilya’da şarj adaptörü de içerecek

Yeni iPhone modelleri için alınan kutu içeriği kararı, ilk olarak Fransa yasalarına takılmıştı. Ülkedeki yasa gereği, telefonların kutusundan kulaklık çıkması zorunluydu. Bunun üzerine Apple da iPhone 12 ailesi için Fransa’ya özel bir kutu ile çözüm bulmuştu.. Şimdi ise firmanın kutu içeriği kararını hayata geçiremeyeceği bir ülke daha çıktı.

iPhone 12 kutu içeriği Brezilya özelinde şarj adaptörü de içerecek. Sao Paulo Tüketiciyi Koruma Kurumu, Apple’dan kutuyu sadeleştirmesinin çevreci nedenlerini ve etkisini kanıtlamasını istedi. Marka da bu durumu; çoğu kişinin bu telefonlara uyumlu adaptöre sahip olduğunu, yeni adaptörlerin karbon emisyonunu artıracağını öne sürerek açıkladı.

iPhone 12 kutu içeriği şarj adaptörü

Ancak bu açıklama ikna edici bulunmadı. Kutudan şarj adaptörü çıkmamasının; Brezilya Tüketici Savunma Yasası’na aykırı olduğu söylendi. Bu duruma ise Apple tarafından cevap bekleniyor. Marka, kutu içeriğine şarj adaptörünü eklemezse para cezasıyla karşı karşıya kalacak. Bu durumun, tıpkı Fransa’da olduğu gibi, Apple’ın Brezilya’ya özel kutu yaparak çözülmesi bekleniyor.

Apple iPhone kutu içeriğiiPhone 12 Brezilyaiphone 12 kutu içeriğiiPhone 12 kutu içeriği Brezilya

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir