İstanbul’un hareketliliğinde son 53 günün en yüksek oranı dün yaşandı

Koronavirüs ile alınan yasamsal izolasyon tedbirlerinin 11 Mayıs itibariyle gevşetilmeye başlandığı Türkiye’de AVM ve kuaförler dünden bu yana kademeli olarak açılmaya başlandı. Peki bu durum İstanbul’un hareketliliğini nasıl etkiledi?

Dünya genelinde İstanbul dahil 50’ye yakın büyükşehirde etkinlik gösteren toplu taşıma uygulaması ve haritalama hizmeti CityMapper’ın koronavirüs ile birlikte yayınlamaya başladığı Hareketlilik Endeksi’nin (Mobility Index) nihayet bilgilerine göz attık.

Uygulama kullanımı ve tasarilanan yolcu verileri ile hazırlanan endekse göre 11 Mayıs 2020 Pazartesi bugünü İstanbul’un hareketlilik oranı yüzde 14 oldu.

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre bu rakam İstanbul amaciyla nihayet 53 günün maksimum kent hareketliliği olarak kayıtlara geçti. Mart ayı başında düşüşe geçen endeks 20 Mart’ta yüzde 14 değerini almıştı.

24 Nisan’da yüzde 4’e civarindan düşen hareketlilik endeksi, o tarihten bu yana itinali olarak artarken, özellikle sokağa çıkma kısıtlamalarının kalktığı haftanın evvel gününde yükselişe geçiyor.

Citymapper’ın bilgilerine göre koronavirüsün en kati tesirinin görüldüğü memleket var olan ABD’deki büyükşehirlerin hareketliliği dip seviyelerinde kalmayı sürdürüyor.

İŞTE EN HAREKETLİ VE EN DURGUN ŞEHİRLER

Washington DC’de yüzde dört var olan bu oran, San Francisco’da yüzde 6, New York’ta yüzde 7 düzeyinde. Avrupa’da ise kent hareketliliğinin en düşük seviyede olduğu 10 kent şunlar oldu:

Milano yüzde 9, Amsterdam yüzde 10, Barselona yüzde 11, Madrid yüzde 11, Manchester yüzde 11, Roma yüzde 12, Londra yüzde 13, İstanbul yüzde 14, Brüksel yüzde 16, Lizbon yüzde 16.

Uygulamanın ölçüm yaptığı hayat şehirleri arasında hareketlilik endeksi maksimum var olan ise yüzde 53’lük nispet ile Hong Kong olarak belirlendi.

KORONAVİRÜS nihayet DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir