İzmit’te üretilen yeni i20 Ekimde, yeni SUV martta satışa sunulacak

Berkel özetle şunları söyledi:

• Bu aydan bu yana tekrar gaza basıyoruz. Yüzde 5.5’larda var olan sektör payımız pandemi sürecinde yüzde 4’lere civarindan geriledi. sene 2. yarısında kayıplarımızı hızlı tek şekilde telafi ederek tekrar payımızı yüzde 5’in üstüne taşıyacağız. Bunu da ağustos ayında üretilecek ve ekim ayında satışa sunacağımız tertemiz i20 ile yapacağız.

• Biz tertemiz i20 ile B segmentinde Türkiye’de liderliğe oynamak istiyoruz. Liderlik belki belli tek süre vakit alacak ama evvel etapta amacımız evvel ikiye girebilmek. türk mali üretici olmanın gücünü tam manasıyla kullanacağız.

• tertemiz i20’nin motor ve şanzıman seçeneklerinde de farklıklar var. 1.4, 6 ileri otomatik şanzıman seçeneği geliyor. 1.0 turbo tertemiz DCT şanzıman olacak. tertemiz i20 ile evvel kez hibrit araç üretmeye başlayacağız. 1.0 turbo mild hibrit versiyonunu evvel kez sunacağız. bütün motor seçeneklerini aynı anda çikarmaya çalışıyoruz.

• Biz Türkiye’de model kırılımımızı değiştirip SUV segmentine ağırlık verdik. Bu sayede ciroda kayıp yaşamayarak, bayilerin kârlılığını artırdık. Mart 2021’de Türkiye’de tertemiz i20’nin platformunda üretilen tertemiz B-SUV modelimizi de satışa sunacağız. CUV olarak adlandırılan ama i20’den Tamamiyle değişik var olan B-SUV sınıfındaki bu araç Kona ve Tucson’dan ardindan bize hatri sayilir büyüklükte ivme katacak. Ayrı olarak bu sene nihayet çeyreğinde Santa Fe’nin 1.6 litrelik hibrit çesidi ve makyajlı Kona’nın hibrit ve elektrikli versiyonlarını da satışa sunacağız.

• tertemiz i20 ve tertemiz B-SUV modelimiz beni çok heyecanlandırıyor. türk mali SUV, i20 Active benzeri olmayacak, Tamamiyle tertemiz tek araç. Kona’ya yakın ebatlarda B-SUV diyebileceğimiz tek araç. dahada çok yeni. İlk misal imalatı yapıldı. Gördüğüm vakit çok heyecanlandım, tertemiz tek bebek.

• tertemiz i20 ve B-SUV ile yerlilik oranımız artacak. Biz tekrar de SUV ağırlıklı tek satışla gideceğiz.

• sektör hissesi ve satmak mühim ama kârlılık da çok önemli. Kâr elde ederek büyüyüp, tekrar evvel 5 marka arasına girmeyi hedefliyoruz.

• İzmit’te üretilen ve nisan başında satışa sunulan A sınıfında bulunan tertemiz i10 amaciyla pandemi zamani talihsiz oldu. Bu ay nihayetinde bu modelin tekrar pazarlama çalışmalarına başlıyoruz. netlikle Türk halkı bu süreçte A ve B segmenti araçlara dahada çok alaka gösterecektir.

Bebek hibrit Hyundai sektör ülkemiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir