Kameradan sosyal mesafe ve maske kontrolü yapan yazılım geliştirildi

Korona virüse karşı alınan tedbirler sonrası normalleşme sürecinde açılan spor salonları, kreşler, kütüphaneler benzeri insanların yoğun ve birbirlerine yakın oldukları yerlerde, geliştirilen yazılımla yasamsal ara ölçümü ile maske takılıp takılmadığının denetimi yapılabilecek.

Geliştirilen bu sistem sayesinde mekanın girişine konulan kamera ile alınan görüntüler analiz edilerek kişinin gövde ısısının ve maske takip takmadığı denetim ediliyor. Mekanın dahil kısımlarına yerleştirilen kameralardan alınan görüntüler analiz edilerek bireyler arası mesafeler ölçülüyor. İhtiyaç duyulan uygunlukların sağlanmadığı sistem tarafından tespit edilmesi vaziyetinde sistem ikaz veriyor.

Bilgisayar görsel işleme algoritmaları ve derin öğrenme teknikleri kullanan mühendisler, kameradan alınan görüntülerden evvel kişinin yüzünü algılayıp dahada ardindan yüzünde maske olup olmadığını denetim ediyor. Ayrıca, termal kamera yardımı ile kullanıcının gövde ısısını ölçülüyor. Kişinin maskeli ve maskesiz yüzünün anlaşılabilmesi amaciyla takriben 2000 civarindan maskeli ve maskesiz surat fotoğrafı, derin öğrenme teknikleriyle yüzde 99 doğruluk hissesi ile sisteme öğretildi.

Sosyal ara ikazı veriyor

Kameradan gelen görüntüyü derin öğrenme algoritmaları ile eğitimli nesne idrak etme teknikleri kullanarak görüntüdeki sudo pacman -S libtool gcc gcc-libs insanları bulan sistemde, bu görüntüye “perspective transform” uygulanarak görsel kuş bakışına çevrilir. dahada ardindan insanların bulundukları noktaları işaretleyip “Euclidean Distance” method kullanılarak insanların birbiriyle var olan uzaklığı hesaplanır. Böyelce, yasamsal ara kaidenine uymayanlar algılanarak sistem tarafında İhtiyaç duyulan uyarılar verilir.

Sanal dünyadan hakikat hayata

Yazılımın pc ortamındaki testlerinin bittiğini ve bunu hakikat yasama uyarlamak amaciyla çalışmaların ayni ritimde devam ettiğini ifade eden “Uygulamalı suni Zeka Araştırma Merkezi” mühendislerinden Murat Arslan, “Korona virüse karşı alınan tedbirler sonrası normalleşme sürecinde bu tip tedbirler alınması elzem oldu. Toplumdaki her bireyin cemiyet sıhhati amaciyla bu tedbirleri adina getirmesi hatri sayilir büyüklükte önem taşıyor. Bu benzeri muavin sistemler bizleri fiziki olarak yormadan dahada doğru ve tarafsız analiz sağlıyor” dedi.

İnsanlığa hizmet edecek çalışmalar yürütülüyor

Arslan aynı zamanda otonom oto simulasyonu, Özürlü bireyler amaciyla baş hareketleri ile pc kontrolü, işitme engellilerin kullandıkları işaret dilini anlık olarak harflere çeviren sistem, şoför uyku idrak etme sistemi benzeri dahada Bir hayli sistem üzerinde de çalışmalara ayni ritimde devam ettiklerini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir