Kuzgunlar maymunlardan daha hızlı öğreniyor

Bir araştırmaya göre,  hatri sayilir büyüklükte beyinli tek ötücü kuş türü var olan kuzgunların sadece dört aylıkken, bilişsel performansı şempanzeler ve orangutanlar benzeri yetişkin hatri sayilir büyüklükte maymunlarınkiyle rekabet ediyor.

Almanya liderliğindeki araştırmacılar, kuzgunların dünyayı nasıl anladıklarını ve birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini araştıran testlerde kuşların performansını analiz etti.

Deneyler, her biri 4, 8, 12 ve 16 aylık olduklarında, elle yetiştirilen 8 kuzgunla tekrar tekrar yapıldı. İncelenen beceriler arasında uzamsal bellek, nesne kalıcılığı, göreceli sayılar ve toplama yer aldı.

Ekip ayrıca, kuşların tek insanla hemide iletişim kurma, ayni vakitte da ondan tek şeyler öğrenme becerilerine baktı. Kuzgunların becerilerinin dört ila 16 aylıkken eş olduğu görüldü. Bu da bilişsel performanslarının evvel dört ayda hızla geliştiğini gösterdi.

Araştırmacılar, bu çağda, kuşların ebeveynlerinden gittikçe dahada çok bağımsız vaziyete geldiğini ve ekolojik ve yasamsal çevrelerini keşfetmeye başladığını açıkladı.

TOPLAMADA İYİ PERFORMANS

Görev performansı bireyler arasında farklılık gösterse de, kuzgunlar çoklukla göreceli sayıları toplamayı ve anlamayı test eden görevlerde en iyi performansı gösterdi. Uzamsal Hafızası test eden görevlerde en perişan performansı gösterdiler.

Araştırmacılar, kuzgunların bilişsel performansını, evvelki tek çalışmada eş görevleri tamamlayan 106 şempanze ve 32 orangutanın sonuçlarıyla da karşılaştırdı.

Uzamsal hafıza haricinde, toy kuzgunların bilişsel performansının yetişkin maymunlarınkine çok eş olduğunu buldular.

GELİŞMİŞ BİLİŞSEL BECERİLERE SAHİP

Almanya, Osnabruck Üniversitesi’nden Simone Pika liderliğindeki ekip, bulgularının hatri sayilir büyüklükte maymunlara eş şekilde kuzgunların genel, gelişmiş bilişsel beceriler geliştirmiş olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Araştırmacılar, kuşların bu becerileri, yasamda kalma ve üremenin kardeşler arasındaki işbirliğine ve ittifaklara bağlı olduğu, devamlı değişen tek ortamda hayata reaksiyon olarak geliştirdiklerini öne sürüyor.

SADECE yasamsal ZEKA DEĞİL

Ancak araştırma ekibi, üzerinde çalışılan kuzgunların performansının bütün türü temsil etmeyebileceği ile alakalı uyardı.

Araştırmacılar, “Büyük beyinli tek ötücü kuş türü var olan kuzgunlarda fiziki ve yasamsal bilişsel becerilerin, evvel nicel ve hatri sayilir büyüklükte ölçekli araştırmasını sağlıyoruz. Sonuçlar, iki hatri sayilir büyüklükte maymun türü var olan şempanze ve orangutanların bilişsel performansı ile aynı alan ve görevlerde test edilen evvel doğrudan, nicel karşılaştırmayı mümkün kıldı” dedi.

Simona Pika, “Sonuçlarımız, kuzgunların Yalnızca yasamsal zeka olmadığını, aynı zamanda fiziki hayat ile başa çıkmak amaciyla gelişmiş bilişsel beceriler geliştirdiklerini gösteriyor. Dahası, bilişsel gelişimleri çok hızlı ve bilişsel performansları, yetişkin hatri sayilir büyüklükte maymunların aynı bilişsel ölçeklerdeki performanslarıyla aynı seviyedeydi.” diye konuştu.

Çalışmanın bütün bulguları Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir