Linux kullanıcıları tehlikede: Yeni bir fidye yazılımı!

Linux kullanıcıları tertemiz tek tehlike ile karşı karşıya. çünkü RansomEXX olarak adlandırılan tek fidye yazılımı tespit edildi. Rus tek güvenlik şirketi var olan Kaspersky, bu yazılımın Windows tabanlı bilgisayarlar amaciyla hazırlanan fidye yazılımından esinlenilerek hazırlandığını söyledi.

Bu sene haziran ayında saptanan RansomEXX’in şimdiye civarindan hangi kurumlara karşı kullanıldığı alana çıktı. RansomEXX’in Teksas Ulaştırma Bakanlığı, Konica Minolta, Tyler Technologies, Montreal’ın toplu taşıma sistemi ve Brezilya’nın mahkeme sistemi benzeri mühim oluşumları mağdur ettiği öğrenildi.

Linux RansomEXX isimli fidye yazılımı sebebinden tehlike altında

Bu yazılımın pc amaciyla hazırlanan çesidi “büyük oyun avcısı” lakabı ile tanınıyor ve özellikle Parasal vaziyeti iyi olmayan kuruluşların bilgilerini ele geçiriyor. Bir takım kuruluşlar ise fidye yazılımlarından kazanç ödemeden kurtulabiliyor.

Bu vaziyeti ayrım eden fidye yazılımcıları artık çalışanların bilgisayarlarını değil dolaysiz olarak sunucuları hedefliyor ve onları çökerterek müesseselerin veri merkezlerine ulaşamamasına neden oluyor. veri merkezine erişemeyen oluşumlar bu fidyeden güvenlik ekiplerinin yardımı ile kurtulamıyor.

RansomEXX fidye yazılımı

Kaspersky, RansomEXX’in tek moda haline gelmek üzere olduğunu ve bu trendin Linux dünyasındaki bütün iş kollarını altüst edeceğini argüman etti. tek siber güvenlik firması var olan Emsisoft, Mespinoza (Pysa) adli tek siber çetenin de RansomEXX’e benzeyen tek fidye yazılımı geliştirdiğini belirtti.

Snatch adli tek fidye yazılımı grubu da minik çaplı saldırılar ile meşhur oldu ama fidye yazılımlarının muvaffakiyet oranı vakit geçtikçe düşüyor. Önümüzdeki günlerde RansomEXX’in başarılı olup olamayacağını göreceğiz. Sizce Linux kullanıcıları RansomEXX adli fidye yazılımı amaciyla nasıl tedbirler almalı?

fidye virüsüFidye virüslerifidye yazılımlarıfidye yazılımılinuxlinux bilgisayarLinux bilgisayarlarLinux tabanlı bilgisayalarLinux tabanlı bilgisayarlarRansomEXXRansomEXX fidye yazılımıRansomEXX virüsüTruva virüsüTruva virüsleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir