Marküteri Parke İle Zeminlerinizi Birer Sanat Eserine Dönüştürün

Marküteri sanatı farklı renklerde olan ahşap kaplamaların kesilerek iç içe yerleştirilerek herhangi bir boya kullanılmadan ağaçların doğal kendi renkleriyle yapılan oyma sanatıdır. Titiz bir çalışma ile ortaya çıkarılan marküteri sanatı, farklı renklerde ahşaplar kullanılarak yapılmaktadır.

 

Ortaya çıkan her eser kişiye özeldir ve ikincisini ortaya çıkarmak mümkün olmamaktadır. Çünkü kullanılan ahşabın içindeki desenler sürekli değiştiği için aynı desenleri bulmak çok zor olmaktadır.

 

markuteri parke; bu sanatın geleneklerine uyularak, yapılan özel tasarımlar sonucunda elde edilen farklı geometrik desenler ya da bitkisel motiflerin, masif papeller ya da masif parkelere işlenerek yapılan madalyon, karo, göbek, bordür şeklindeki uygulamalardır.

 

Marküteri sanatı geçmişi

 

Bu sanatın geçmişinin antik Mısır’a kadar uzandığı söylenmektedir. Kleopatra’nın sarayında marküteri sanatını bilen ustaların tüm yeteneklerini göstererek, eserlerini kraliçe Kleopatra’ya beğendirebilmek için birbirleriyle yarıştıkları söylenmektedir.

 

17.yy de ise Fransa’da yaygınlaşmış bu sanat özellikle Paris Louvre ve Versailles sarayına giren marküteri mobilyalar ve tablolar aracılığıyla bütün Avrupa’da, Arap Yarımadasında ve Anadolu’da bilinir hale gelmiştir. Osmanlı zamanında ise bizzat Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılmış olan bu sanat sonraları unutulmaya yüz tutmuştur ve günümüzde ise yok denecek kadar azalmış durumdadır.

 

Marküteri parke nasıl yapılır?

 

markuteri parke tasarımları son teknoloji olan lazer kesim makineleri kullanılarak kesilir ve ince ustalık gerektiren işlemlerle bir araya getirilerek oluşturulmaktadır. markuteri parke uygulaması günümüzde çok popülarite kazanmış ve estetik görünümü ile evinize, iş yerinize farklı bir hava katmaktadır ve zeminlerinizin bir sanat eserine dönüşmesi sağlanmaktadır.

 

Marküteri parkede hangi ahşap modelleri kullanılmaktadır?

 

Çoğunlukla markuteri parkelerin hammaddesi, Maun, Ceviz, Meşe, Akçaağaç ve Dişbudak gibi ağaçlar kullanılarak elde edilmektedir. Kullanılacak malzeme yapılması istenen modellere göre değişiklik göstermektedir.

 

Eska Floor marküteri parke modelleri nelerdir?

 

l Folia Marküteri Parke

l Armoni Naturel Marküteri Parke

l Versace Dark Marküteri Parke

l Resital Smoke Marküteri Parke

l Resital Medium Marküteri Parke

l Mocha Marküteri Parke

l Lema Marküteri Parke

l Square Walnut Marküteri Parke

l Forte Marküteri Parke gibi parke modelleri ile Eska Floor zeminlerinizi birer sanat eserine dönüştürmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir