MediaTek’ten Apple’a rakip ARM işlemci!

MediaTek tarafından üretileceği söylenen 6 nm ARM işlemci için ilk haber geldi. Bu yıl kendisini hem akıllı telefon satışlarında hem de akıllı televizyon piyasasında gösteren Tayvanlı şirketin Acer, Google ve Quanta ile bir araya geldiği bildirildi.

6 gün önce Dimensity 1000C 5G işlemcisi ile gündeme gelen MediaTek’in bu işlemcisi 7 nm fabrikasyon eşliğinde üretildi. Bazı kullanıcılara göre 8 adet çekirdeğe sahip olan Dimensity 1000C hem fotoğraf hem de video konusunda tatmin edici özelliklere sahip.

MediaTek 6 nm ARM işlemci ile sahada: Google Chromebook 

Önümüzdeki yıl piyasaya sürüleceği duyurulan 6 nm ARM işlemcinin adı belli oldu. Performans odaklı bir donanım olacağı söylenen bu işlemcinin adı MT8195 olarak açıklandı.

COVID-19 nedeni ile Chromebook satışlarının yükselmesi hem Google’ın hem de MediaTek’in yüzünü güldürdü. Uygun fiyatlı Google Chromebook modelleri ile çalışmayı isteyen MediaTek, Chromebook’un teknolojik yetkinliğine güveniyor.

MediaTek 6 nm ARM işlemci

Yapay zekâ konusunda oldukça etkili olacağı iddia edilen bu işlemcide Wi-Fi ve 5G bağlantısı yer alacak. Bu işlemcinin TSMC tarafından üretileceği ve Apple’ın MacBook modellerinde kullandığı ARM mimarili işlemcilere benzeyeceği belirtildi.

Chromebook modellerinin fiyatı MT8195 sayesinde düşebilir. Zira Google ve MediaTek ikilisi Chromebook imzalı taşınabilir bilgisayarların üretim maliyetini düşürmeye çalışıyor. MediaTek’in fiyat konusunda herhangi bir bilgi vermediği öğrenildi. Bu işlemciyi önümüzdeki yıl Chromebook modellerinde kullanılırken göreceğiz.

Chromebook işlemciChromebook işlemcileriGoogle ChromebookGoogle Chromebook modelleriMediaTekMediaTek işlemciMediaTek işlemcileri

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir