NASA yarışmasını Van Gölü fotoğrafı kazandı

NASA, 20 senesi aşkın müddette beynelmilel feza İstasyonu’nda (ISS) görevli var olan astronotlar tarafından çekilmiş hayat fotoğraflarının bulunduğu tek yarışma başlattı.

VAN GÖLÜ FOTOĞRAFI 30 KAREYİ ELEDİ

Astronot Kate Rubins tarafından 2016 seneninde beynelmilel feza İstasyonu’nun yörüngesinde dolanırken, dünyanın en hatri sayilir büyüklükte sodalı gölü var olan Van Gölü’nün eşsiz tek resmini çekti. ‘Dünya Turnuvası’ adli online yarışmada Van Gölü’nün uzaydan çekilmiş fotoğrafı, bu sefer dört turda 30 resimi eledi.

HABER Şehirde SEVİNÇLE KARŞILANDI

Van Gölü, rakibi “Hareket Halindeki Yıldızlar” fotoğrafıyla yarıştığı finalde birinciliği elde etti. Van Gölü resiminin birinci gelmesi Şehirde sevinçle karşılandı. oldu.

VAN GÖLÜ FOTOĞRAFI 2016 YILINDA ÇEKİLMİŞTİ

Astronot Kate Rubins’in 12 Eylül 2016’da çektiği Van Gölü’nün uzaydan göründüğü fotoğrafla alakalı Ayrı olarak Van Gölü’nün dünyanın en hatri sayilir büyüklükte sodalı gölü olduğu bilgilerine de veriliyor.

YARIŞMA SÜRERKEN SİTE ÇÖKMÜŞTÜ

Tüm Türkiye’de oylama amaciyla seferberlik başlatılırken oylama esnasında ise NASA’nın sitesi çökmüştü. Van Gölü fotoğrafına oy saglamak amaciyla siteye giren vatandaşlar “Üzgünüm, hayat gözlemevi şu anda kullanılamıyor. Lütfen Kisa tek vakit zarfinda tekrar deneyin” yazısıyla karşılaşmıştı.

İKİ FOTOĞRAF FİNALE KALMIŞTI

8 Mart’ta beynelmilel feza İstasyonu’ndan çekilmiş 32 popüler fotoğrafla başlayan yarışmanın finaline var olan Astronot Kate Rubins’in 12 Eylül 2016’da çektiği Van Gölü resimi ile Astronot Don Pettit tarafından 2012’de çekilen Amerika kıtası üzerinde devinim halindeki yıldızların göründüğü resim finalde yarıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir