New York Times’tan dikkat çeken Corona virüsü baskısı

Sosyal medyanın gündeminde bugün New York Times birinci sayfaya taşıdığı isimler var. Dünyanın en seçkin gazeteleri arasında yer alan New York Times, Corona virüsü ilk sayfaya taşıdı. Bugün kullanıcı karşısına çıkan gazete, dikkat çekiyor. İlk sayfasında Corona virüsü sebebiyle ülkesinde hayatını kaybeden kişilerin isimleri yer aldı bunun yanında isimlerin yanında da o kişileri anlatan sözler bulunuyor. Radikal kararlar ile dikkat çeken gazete, şimdi de bu hamlesiyle sosyal medyanın gündemine girmeyi başardı.

New York Times Corona virüsü kaynaklı ölümleri ilk sayfaya taşıdı

Dünyada en çok Pulitzer ödülü kazanan gazetecilere ev sahipliği yapan seçkin gazete NYT, ABD’deki kayıplara dikkat çekmek adına pazar günkü baskısına hayatını kaybeden isimleri taşıdı.

Her gazetede olduğu gibi New York Times’ın da ön sayfasında normalde makaleler, fotoğraflar veya grafikler yer alıyor. Pazar günkü baskısında salgın sebebiyle hayatını kaybeden kişileri listeleyen gazete, önümüzdeki günlerde ulaşılması beklenen bir sayı olan 100 binlerce bulaş sayısına ithafen böyle bir adım attığını duyurdu.

Corona virüsü salgınının başladığı ilk günden bu yana sınıfta kalan ABD, birçok yetkili tarafından da eleştiriliyor. Bu kapsamda Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine bakıldığında durumunun vahim olduğu ortaya çıkıyor. Tüm dünyada 342 bin kişi söz konusu salgın sebebiyle hayatını kaybetti.

ABD 100 bin kişilik psikolojik sınırı geçmeye çok yakın olduğu için ve Corona virüs vakalarının en sık görüldüğü New York’ta bulanan gazetenin merkezi ilk sayfasına yaklaşık 1.000 isme yer verdi. Diğer isimler ise arka sayfalarda yer aldı.

Bu fikri ortaya atan kişiler arasında yer alan gazetenin editörlerinden olan Simone Landon, salgının başından beri ülkede gazetelerde yer alan ölüm ilanlarının tamamını incelediğini söylüyor. Hayatını kaybeden kişiler için anıt özelliği taşıyan bu hamle de sosyal medya üzerinden büyük yankı buldu.

New York Times corona virusu-New York Times birinci sayfa

Bazıları bu adımın gazetecilik olmadığını yalnızca insanların karanlık duygularından beslendiğini söylerken, bazı insanlar Trump yönetiminin söz konusu ölümlerden sorumlu olduğunu yazdı.

New York Times corona virusu-New York Times birinci sayfa-05.jpg New York Times corona virusu-New York Times birinci sayfa-05.jpg

Bazılarıysa hayatını kaybeden insanların sadece sayılardan ibaret olmadığını yazdı.

corona virüsüNew York Times birinci sayfaNew York Times corona virüsü

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir