Pfizer, korona aşısının bilgilerini çaldırdı

Başarılı COVID-19 aşı çalışmalarıyla gündeme gelen Pfizer, siber saldırıya uğradı. Hackerlar tarafından Pfizer ve BioNTech SE müsterek çalışması var olan COVID-19 aşının verileri çalındı.

Pfizer siber saldırıya uğradı

Sistemlerinden hiçbirinin net ele geçirilemediğini belirten Pfizer yetkilileri, “Erişilen veriler aracılığıyla rastgele tek çalışma katılımcısının tespit edilip edilmediğini Daha bilmiyoruz” dedi.

Pfizer, COVID-19 aşı bilgilerini çaldırdı

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) sunucularına saldıran hackerlar, aşıların düzenleyici sunumlarını çalmayı başardı. EMA sunucularına yapılan saldırıların aşı çalışmalarını sekteye uğratmayacağının altını çizen şirket, kolluk kuvvetlerinin katılımıyla tahkikat başlatıldığını açıkladı. izahın derhal peşinden New York Borsası’nda Pfizer paylari yüzde 1.6 düşüş yaşadı.

Pandemi sürecinde COVID-19 aşısı amaciyla çalışma yapan şirketlere Rusya ve Çin menşeili hacker gruplarının hücum yaptığı argüman ediliyordu. International Business Machines içerisinde çalışan siber güvenlik uzmanları, Bir takım devletlere çalışan hackerların aşı dağıtımı yapan şirketlere saldırdığını açıklamıştı.

Kasım ayında ise Microsoft, Rusya ve Kuzey Kore hükümetlerine çalışan hackerların COVID-19 aşı çalışması yapan 7 hatri sayilir büyüklükte firmaya siber hücum düzenlendiğini ve saldırıların engellendiğini belirtmişti.

BioNTech ve Pfizer, geliştirdikleri aşıya izin alabilmek amaciyla 30 Kasım’da EMA’ya başvurmuştu.

EMA’nın Pfizer ve BioNTech’in “BNT162b2” isimli aşısına ait incelemesi ayni ritimde devam ederken aşının kullanımına ait kararını en geç 29 Aralık’ta vermesi bekleniyor.

Kovid-19’a karşı aşı yarışında Pfizer-BioNTech’in geliştirdiği aşı dikkati çekerken aşı İngiltere’de iki Aralık’ta onay aldıktan ardindan uygulanmaya başlanmıştı. Kanada da mevzubahis aşının kullanımını vakit içinde onayladı. Kanada, İngiltere’nin derhal peşinden bu aşının yaygın kullanıma onay veren 2. memleket oldu.

aşı verileri çalındıPfizer COVID-19 aşıPfizer COVID-19 aşı bilgileriPfizer COVID-19 hackerPfizer hacker

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir