Plakalı Eşanjörün Tanımı

İki akışkan madde arasındaki ısı transferini sağlayan sistem eşanjör olarak tanımlanmaktadır. Hem sıvı hem de gaz halinde bulunan akışkanların arasındaki ısı transferi eşanjör sayesinde farklı iki madde birbirine karışmadan yapılabilmektedir. Isı transferi ısıtma olduğu gibi soğutma veya eş zamanlı olarak iki yönlü ısı transferi amacı ile yapılabilmektedir.

 

Plakalı Eşanjörün Tanımı

 

Sıcaklıkları farklı olan iki akışkan arasında ısı transferi yapmaya yarayan bir tesisat malzemesi olan plakalı eşanjör günümüzde sık kullanılmaktadır. Tesisat sistemlerinde ısıtma, soğutma, devre ayırma veya basınç kırma amaçlı kullanılan plakalı eşanjörler temel olarak kullanıldıkları sistemlerin verimliliğini ve bunun doğal sonucu olarak ömrünü arttırmaktadır.

 

Plakalı Eşanjörün Avantajları Nelerdir?

 

Diğer eşanjör çeşitler ile karşılaştırıldığında plakalı eşanjör ısı verimliliği açısından avantajlı konumdadır. Bunun nedeni diğer malzemeler ile karşılaştırıldığında daha ince olan plaka sayesinde ısı transferi hızlı bir şekilde gerçekleşir ve bu şekilde ısı kayıpları minimum seviyede tutulabilir. Bununla birlikte plakalı eşanjörün tercih edildiği sistemlerde tortu ve pislik oluşumu em düşük seviyede hatta yok denecek kadar azdır ve bu durumda sistemin ömrü uzamaktadır. Plakalı eşanjörün bir başka önemli avantajı ise sistemin bütününde aşırı basınç oluşması nedeniyle meydana gelebilecek olumsuz durumlara karşı sistemi korumasıdır.

 

Plakalı Eşanjörlerin Çalışma Sistemleri

 

Teknolojik olarak en verimli ısı transferi sistemlerinden biri olan plakalı eşanjör gövde, ısı transferini sağlayan plakalar, taşıma milleri ve bağlantı elemanlarından oluşur. Sistem iki giriş portu, kanalları bulunan ve ısı transferi işlevini yerine getiren plakalar ile iki adet çıkış portundan oluşmaktadır. İçindeki plakaların görevi akışkanların birbirine karışmasını engelleyerek ısıtıcı akışkandan ısınacak akışkana ısı transferi yapmaktır. Giriş ve çıkış portlarının iki tanesi ısıtıcı diğer ikisi de ısınacak akışkana bağlanır. Birden fazla ısıtıcı görevi olan akışkan veya ısınacak akışkan mevcut ise özel üretim ile sisteme uygun eşanjör üretmek mümkündür.

 

Plakalı eşanjörlerin kanallı yapısı sayesinde akışkan daha yoğun ve türbülanslı bir şekilde hareket etme şansına sahiptir. Bu şekilde ısı dağılımı eşit ve homojen bir şekilde oluşarak sistemin ısı transfer işlemi daha verimli bir hale gelmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir