Ramazan ve koronavirüs mobil tüketicilerin davranışlarını nasıl etkiliyor?

Mobil reklam platformu AdColony, Türkiye’de Covid-19 ve bu erken başlayan Ramazan ayı ile değişen dijital davranışları mercek altına aldı. Ramazan süresince insanların hergün tercihlerindeki değişimlere ve mobil cihazların bu dönemde nasıl tek role sahip olduğuna odaklanan araştırma, bu süreçte koronavirüs salgının ne benzeri tesirleri olacağına da ziya tuttu.

“Ramazan Ayı ve Covid-19 tesiri ile Değişen Dijital Davranışlar Araştırması”na göre Ramazan döneminde katılımcıların yüzde 32’si akıllı telefonlarında dahada çok vakit geçireceklerini söylüyor. Katılımcıların yüzde 75’i vakit içinde iftardan ardindan (yüzde 18) ve salonda (yüzde 8) mobil cihazları ile vakit geçirdiklerini belirtiyor.

DAHA çok yasamsal MEDYA, dahada çok OYUN…

Araştırmaya göre Ramazan’da telefonları en çok kullanma sebepleri şöyle sıralanıyor: yasamsal medya (yüzde 81),Aile ve arkadaşlarla mesajlaşma (yüzde 78),Video izleme (yüzde 75),mobil oyunlar (yüzde 72). tekrar katılımcıların yüzde 41’i Ramazan ayında mobil oyun oynamak amaciyla dahada çok vakit harcayacaklarını söylüyor.

Geçen sene Ramazan ayında da özellikle gündüz saatlerinde ve Sahur vakitlerinde mobil oyunlarda geçirilen vaktin arttığı gözlemlenmişti. Yapılan  araştırma bu sene de kullanıcı alışkanlıklarının bu şekilde olacağı yönünde.

Ramazan döneminde oruç tutan amaç kitlelere erişmek amaciyla mobil reklamlar ön plana çıkıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 66’sı mobil cihazlarında gördükleri reklamlar üzerinden direk tek satın alma yapıyorlar. Yüzde 86’sı ise mahsul kendileri ve tercihleri ile alakalı olduğunda satın alma yapacaklarını belirtiyor.

Ramazan müşterilerinin yüzde 85’i akıllı telefonlarını online alışveriş amaciyla kullanıyor ve kullanıcıların yüzde 52’si uygulama içi satın almayı seçenek ediyor. geçen senelere mukayese et mobil kullanım alışkanlıklarının her geçen vakit uygulamalara doğru kaydığını gözlemleniyor.

ONLINE ALIŞVERİŞE ÇİFTE DESTEK

Ramazan döneminde kıyafet, erzak ve şekerleme ürünleri çoğu Ramazan müşterisinin satın almayı planladığı ürünler. Ramazan ayı üzerinde koronavirus tesiri göz önüne alındığında bu dönem, özellikle online alışverişlerin ve aş siparişlerinin artması bekleniyor.

 

Araştırmaya göre bu dönemde havayolu, yolcu benzeri sektörlerdeki alışverişler Bir hayli yoğun olmuyordu, bu sene özelinde ise koronavirüs tesiri ile bu konulardaki alışverişlerin durma noktasına geldi. tekrar sinema, oyuncaklar, eğlence sektörü alışverişin azaldığı alanlardan.

KORONAVİRÜS nihayet DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir