Robot hemşire sağlık sisteme ışık tutacak

Beykent Üniversitesi akademisyenleri, pandemi sürecinde “Yoğun Bakım suni Zekâ Robot Hemşire” projesiyle, hemşirelerin yükünü hafifleterek sağlık sistemine ziya tutacak. “SETIN” isimi verilen robot hemşireler, hayat bulguları ve değerlendirme skalalarını ölçüp tahminde bulunabiliyor. Ayrıca; hastaların ilaç ve yemeklerini de dağıtabiliyor.

Beykent Üniversitesi sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Öğr. Gör. Hamiyet Kızıl ile Mühendislik-Mimarlık Fakültesi pc Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Atınç Yılmaz, SETINT AI ile müsterek çalışma neticesi Türkiye’nin evvel türk mali ve ulusal “Yoğun Bakım suni Zekâ Robot Hemşire”sini geliştirdi.

Ölçüyor, olasılık ediyor, dağıtım yapıyor

SETINT AI firması ile oluşturulan işbirliği neticesi gelinen noktada, “SETINT” isimi verilen suni zekâya sahip robot hemşireler, hayat bulguları ile yoğun bakımlarda kullanılan değerlendirme skalalarının ölçümünü yapıp ileriye baz alinarak tahminlerde bulunuyor ve bu doğrultuda ilaç veyahut aş dağıtımı da yapabiliyor.

SETINT Robot Hemşire, hemşirelerin bağımlı ve yarı bağımlı rolleri çerçevesinde yaptıkları görevleri adina getirerek, hemşirelere ağırbaşlı vakit kazandırıyor. Bu sayede, hemşireliğin odağı var olan “bakım” amaciyla dahada çok vakit ayrılması da sağlanarak, hastanın bakım kalitesinin de artması öngörülüyor. 

Son olarak, SETINT AI tarafından gerçekleştirilen “Sağlıkta suni Zeka Sistemleri Webinarı”nda lansmanı yapılan “SETINT – Yoğun bakım suni Zeka Robot Hemşire”, Türkiye’nin dört tek yanından webinara katılan sağlık otoritelerinden tam not aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir