RTÜK, Spotify’ı kapatıyor mu? 72 saatlik kriz!

Bugünün gündem maddeleri arasında öne çıkan konu; RTÜK ile Spotify arasındaki lisans sorunu oldu. RTÜK’ün yaptığı açıklama, platformun ülkemizdeki yüz binlerce kullanıcısını endişelendirdi ve akıllara ”RTÜK Spotify’a erişimi engelleyecek mi?” sorusunu getirdi. RTÜK, Spotify’a lisans başvurusu için 72 saat süre tanıdı.

RTÜK, Spotify gerilimi sonucunda erişimi engeli gelecek mi?

Bilindiği üzere; İnternet yayınları da radyo ve televizyonlardaki yayınlarda olduğu gibi RTÜK denetimine girmişti. Akabinde de ilk somut adımlar atılmaya başlandı. Türkiye’de internet yayıncılığı yapabilmek için zorunlu kılınan lisans için hala başvuru yapmayan; Medyaport TV, Paylas FM, Spotify ve FoxPlay’e 72 saat süre verildi.

Peki, RTÜK Spotify’a erişimi engelleyecek mi? Bu konu hakkındaki detayları Hakkı Alkan, aşağıdaki videoda değerlendiriyor, durum analizi yapıyor ve önümüzdeki günlerde karşımıza çıkabilecek muhtemel senaryolardan bahsediyor.

RTÜK ile Spotify arasındaki lisans başvurusu sorunu; daha önce Mubi, Netflix ve Amazon Prime Video gibi platformların karşısına da çıkmıştı. Akabinde ise ülkemizde yayıncılık faaliyetlerini sürdürmek için şart olan lisansı, bu firmalar almıştı. Şimdi ise sıra Spotify‘a geldi. Eğer popüler müzik servisi bu lisansı almazsa; RTÜK, Spotify’a erişim engeli yaptırımı uygulayabilir.

RTÜK tarafından konu için yapılan resmi açıklamada ise; lisans başvuru talebini içeren dilekçe ile birlikte taahhütnameyi sunmaz ve üç aya tekabül eden lisans ücretini peşin olarak ödemez veya yayın hizmetlerine bu duyuruyu müteakiben 72 saat içerisinde son vermez ise sulh ceza hakiminden erişimin engellenmesi talebinde bulunulacağı belirtildi.

hakkı alkanRTÜK ile Spotify lisans başvurusu sorunuRTÜK Spotify’a erişimi engelleyecek mi?rtükspotify

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir