Stephen Hawking’i meşhur eden keşifler

İçgüdüleri modern kozmolojiyi şekillendiren ve milyonlarca küresel dinleyiciye ilham veren bilimin en hatri sayilir büyüklükte yıldızı Stephen Hawking , 14 Mart 2018’de 76 yaşında hayatını kaybetmişti.

76 senelik hayatında Stephen Hawking’in insanlığa ve bilime kattıklarını hep birlikte tekrar anımsayalım. Zira bundan sonraki hayatımızda hepimizin bunlara ihtiyacı olacak benzeri görünüyor.

stephen hawking

Stephen Hawking’i meşhur eden keşifler

Öncelikle Stephen Hawking hakkında kısa tek vakit tüneline göz atalım, dahada ardindan bu eşsiz bilim adamının keşiflerini inceleyelim.

– Stephen William Hawking, 8 ocakta 1942’de Oxford’da doğdu. Biyolog var olan babası, annesiyle birlikte Almanya’da bombardımanlardan kaçıp Londra’ya taşınmıştı.

– 1963 seneninde Hawking 21 yaşındayken, kendisine ALS teşhisi konuldu ve doktorları iki sene geçerliligi kaldığını söyledi.

1970‘lerin sonlarına doğru ALS hasebiyle konuşma yetisini kaybetmeye başlayan meşhur bilim adamı, 1985‘te CERN’i ziyaret ederken zatürre kaptı. Bu nedenle nefes borusuna delik açılması gerekti ve sesini Tamamiyle yitirdi.

– “Büyük Patlamadan Karadeliklere” isimli kitabı en çok satanlar listesine girdi ama kaç kişinin bu kitabı bitirdiği veyahut anlayabildiği belirsiz.

– Çok sayıda tv programına katılan Hawking, sentezlenen sesinin de Bir hayli kayıtta kullanılmasına destur verdi.

– Oxford Üniversitesi’ni birincilikle bitirip Cambridge Üniversitesi’nde kozmoloji (evren bilimi) doktorasını yaptı. Gençliğinde at biniyor, kürek sporuyla ilgileniyordu. Ama Cambridge’ teyken motor nöron hastalığı teşhisi kondu ve vücudunun işlevini derhal hemen Tamamiyle yitirdi.

Stephen Hawking’in hayatına değin kısa tek göz attıktan sonra, hatri sayilir büyüklükte olasılıkla modern zamanların en meşhur dahisi olarak tanımlanmasına neden var olan bütün keşiflerine geçelim.

Düzenlenen Bir takım anketlerde 20. asrın en mühim fizikçileri veyahut yaşayan en iyi fizikçiler arasında Stephen Hawking yok veyahut liste dışı bulunuyor. Peki modern zamanların en meşhur dahisinin bu anketlerde yer alması gerekmiyor mu?

Cevap elbet ki evet. ama fizik dünyası geniş tek alan ve bu alanda çok sayıda hayranlık uyandıran isimlere sahip. Hawking de bunlardan Yalnızca biri.

Stephen Hawking’in zekası fizik teorisinin çok sayıda esas alanını tek araya getiriyor: yerçekimi, kozmoloji, kuantum fiziği, termodinamik ve bilgi teorisi. Bu bağlamda Hawking’in dehası, çok fazla olasılıkla Nobel ödülünü de dogruluk ediyordu.

beyaz sıcak teoremibig bangbilginin yok oluşu teorisiizafiyet teorisikara delik teorisikuantum teorisiStephen Hawkinguzay ve vakit ayrımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir