Teknolojiye göz kırpan Adidas sneaker modelleri

Teknoloji ve endüstri hayatımızın birçok alanında var olurken, her birimizin dolabında yerini almış sneaker’lar da çağın teknolojisi ile geliştirilmeye devam ediliyor. Adidas sneaker serilerinde ezber bozan teknolojik serileri derledik.

Adidas sneaker modelleri ile teknolojinin kesişimi!

Eski dönem teknolojisi, 1970’lerden sonra, sneaker’ın yalnızca sporcular ve atletler için değil, tüm insanlar tarafından kullanılabilir olduğunu ispatladı. Bugünlerde ise sneaker teknolojisi günlük, konforlu bir ayakkabıdan çok performansı ve hareket kabiliyetini arttıran sneaker’lar üretmeyi hedefliyor.

Adidas sneaker modelleri ile teknolojinin kesişimi! - ShiftDelete.Net (1)

1920’lerde kurulan ve günümüzün en büyük markalarından biri olan Adidas sneaker ve inovasyon teknolojisine öncülük ediyor. Tasarımlarında binlerce sporcunun verisinden yola çıkan ve her stil için farklı modeller üretmeyi başaran Adidas geçmişten bu yana sneaker teknolojisini defalarca kullandı.

Adidas Micropacer (1984)

Adidas’ın fütüristik tasarımlarından biri olan Micropacer günümüz sneaker modellerine de ilham vermektedir. Teknolojinin sneaker’da tam anlamıyla ilk kez kullanıldığı Micropacer, yerleşik pedometreye sahip ilk sneaker’dır. Adımlarınızı ve hızınızı takip edebileceğiniz çiple, sneaker ve teknolojiyi gerçek anlamda ilk kez buluşturan Micropacer suya dayanıklı deri astarı ve kaymaz kauçuk dış tabanı kullanışlı bir sneaker deneyimini de yaşattı.

Adidas sneaker modelleri ile teknolojinin kesişimi! - ShiftDelete.Net (2)

Adidas Torsion (80’ler)

Ayak tabanının fiziksel yapısından feyz alarak taban esnekliğinin önemini ispatlayan ve sonraki sneaker modellerine ilham veren Adidas Torsion teknolojisi, günümüzde de geliştirilmiş ve iyileştirilmiş formu ile yeni modellerde karşımıza çıkıyor. Tabanın ortasındaki bar ile ayakkabı büküldükçe ön ağırlığın topuklara verilmesini sağlayan Torsion, bükülebilir taban dengesinin bu bar ile sağlandığını ispatlamıştır ve taban yastıklama teknolojisinin öncüsü olmuştur.

Adidas sneaker modelleri ile teknolojinin kesişimi! - ShiftDelete.Net (3)

Adidas Boost (2013)

2013 yılında öne sürülen ve bugün Adidas’ın neredeyse eş anlamlısı haline gelen Boost serisi süper hafif yapısının yanı sıra sneaker konforunu doruklarda yaşatıyor. Termoplastik poliüretan kimyadan oluşan Boost köpükler Alman kimya teknolojisinin buluşu olsa da BASF ve Adidas ortaklığı üretimi sebebiyle yalnızca Adidas sneaker’ları için üretiliyor. Sıcak ve soğuktan etkilenmeyen, zamanla bozulmayan Boost köpükler üfleme yöntemi ile kalıplaşmış kapsülleri bir araya getirir. Sneaker taban ve yastıklama teknolojisinde devrimci bir konfor sunan Boost serisi markanın en çok satan modellerini içeriyor ve her yıl yeni modellerle karşımıza çıkıyor.

Adidas sneaker modelleri ile teknolojinin kesişimi! - ShiftDelete.Net (4)

Adidas x Parley (2015)

Teknolojinin hem doğa hem insan için bir arada kullanıldığı Adidas x Parley 2015 serisi okyanus atıklarından dönüştürdüğü ipliklerle ayakkabı üst ve dilini oluştururken tabanda ise Boost teknolojisi kullanmıştır. Konforun, fiziksel uyumun, teknolojinin ve geri dönüştürülebilirliğin  bir araya getirilebileceğini ispatlayan Adidas x Parley estetik duruşu ile de sneaker seçiciliğinde seviyeyi yükseltiyor.

Okyanusları tarayarak ve temizleyerek elde ettiği plastikleri iplik haline getirip inovasyon teknolojisi ile birleştirmek sneaker tarihine de izini bırakacak.

Adidas sneaker modelleri ile teknolojinin kesişimi! - ShiftDelete.Net (7)

Adidas Futurecraft 4D (2017)

Yastıklama ve enerji dönüşümünü yaylı tabanları ile bir arada sunan Futurecraft Adidas’ın son inovasyon harikası. 2017 yılında sneaker severlere sunulan ve gönülleri feth eden bu sneaker 3D baskı yöntemiyle imal edilmiştir. 3D baskılı orta tabanı ilk defa kullanan Futurecraft 4D serisinde taban desteği ve yastıklama hassasiyetle dengelenmiştir. Bu sayede artan kafes yoğunluğu destekleme ve enerji dönüşümü sağlarken, azalan kafes yoğunluğu yastıklama sağlamaktadır. 3D baskı teknolojisiyle bu dengeli ikilinin uzun süre performans göstermesi sağlanmıştır.

Adidas sneaker modelleri ile teknolojinin kesişimi! - ShiftDelete.Net (7)

adidasAdidas Sneakersneaker

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir