Telefonunuz biberlerin ne kadar acı olduğunu söyleyecek

Taylandlı bilim insanlarının geliştirdiği Chilica-Pod, satışa çıktığında “Of bu biber de çok acıymış” yakınmalarını ortadan kaldırabilir.

Telefonunuza C tipi USB ile bağlayacağınız aygıt etanol ile karıştırılmış, değiştirilebilir kağıt tabanlı sensörlere sahip.  Chilica-Pod isimli aygıt minik tek cebe sığabiliyor.

Tayland Songkla Üniversitesi Profesörü Warakor Limbut’un liderliğini yaptığı geliştirici ekip tarafından geliştirilen aygıt özellikle gurmelerin hayatını kolaylaştırabilir.

Profesör Limbut, “Test noktasında biber örneklerinde üzüntü seviyesini direk tespit etmek amaciyla taşınabilir tek elektrokimyasal sensör tasarladık ve imal ettik” diyor.

Ayrıca ekip, bu sensöre tek damla seyreltilmiş biber acısı eklediğinde bileşik oksidasyon ve indirgeme reaksiyonlarına girdiğini ve cihazın algılayabileceği tek akım akımı üretti.

Sensörü optimize ettikten sonra, araştırmacılar bunu altı kurutulmuş biber örneğindeki üzüntü konsantrasonlarını kesinlestirmek amaciyla kullandılar. Etonolle eklenen üzüntü biberden tek misal oluşturan ekip cihazın 7.5 ile 90 mikromolar arasında doğru ölçüm yaptığını belirledi.

Acı konsantrasyonu ne civarindan yüksekse biberin acısının da uygulamada öylesine çok olduğu belirtiliyor. tek kez ticarileştirilen bu teknoloji, eş tek görünüme sahip ama değişik üzüntü değerlerine sahip var olan biberleri ayrım etmeyi sağlayabiliyor.

bilim Tayland Teknoloji
Yayınlanma Tarihi:14:52, 23 Ekim 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir