Tesla’nın internet sitesi tasarımı kopyalandı!

Tesla birçok açıdan dikkat çeken bir şirket olarak karşımıza çıkıyor. Ürettiği araçlar ile dikkatleri üzerine çeken şirket, sadece kullanıcılar nezdinde dikkat çekmiyor. Çin merkezli Xiaopeng Motors şirketi (Guangzhou Xiaopeng Automotive Technology) de Tesla’yı birçok açıdan kopyalamasıyla gündeme geliyor. Tesla’yı koplayan şirket Xiaopeng şimdi ise internet sitesini kopyaladı!

Birçok açıdan Tesla’yı koplayan şirket Xiaopeng 

Çin maalesef ki kötü ününü korumayı sürdürüyor. Uzun yıllar insanlar ”Çin malı” yazılı ürünler alınmaktan çekiniyordu. Yakın zaman önce Çin merkezli elektrikli araçlar üreten şirket Xiaopeng gündeme gelmeye başladı. Şirket daha önce Tesla’nın autopilot kaynak kodunu çaldığı iddiasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Tesla'yı koplayan sirket Xiaopeng-02.jpg

Xpeng P7 adlı modelin internet sitesindeki görünümü

Çin merkezli şirketin şimdi ise karşı karşıya kaldığı sorun Tesla’nın internet sitesini kopyalaması. İnternet sitesinin girişinde yer alan otomobillerin bulunduğu fotoğrafın bile çok benzer şekilde konumlandırılması rahatsız ediyor. The Next Web’te ortaya çıkan bu tasarım detayıyla birlikte, Çin eski kötü ününe geri dönüş yapıyor.

Tesla'yı koplayan sirket Xiaopeng

Tesla’nın Model S görünümü

Bir süredir teknoloji dünyasının tozunu attıran aynı zamanda farklı tasarımlarıyla dikkat çeken Çin merkezli şirketler, kopyalama işlemlerine tekrar başlayacak mı sorusunu gündeme getiriyor. Söz konusu telif hakları ve özgün tasarım kararları Çin için pek işlemiyor çünkü ülkenin farklı bir sistemi bulunuyor. Bu nedenle ”kopyalanan” herhangi bir ürün kopyalanmış sayılmayabiliyor.

Fakat Tesla ve Xpeng olarak da adlandırılan şirket arasında ”internet sitesinin tasarımının çalınması”ndan öte autopilot kaynak kodu davası bulunuyor. Geçen yıl açılan davada şirket için çalışan eski bir Tesla mühendisi olan Guangzhi Cao suçlanıyor. Mühendis iddiaları reddediyor olsa da eğer bu kanıtlanırsa, Xpeng’in  başı büyük derde girecek gibi duruyor.

elektrikli otomobilelektrikli otomobillerTeslaTesla internet sitesi kopyalandıTesla’yı koplayan şirket XiaopengxpengXpeng p7

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir