TSMC’nin 3 nm mimarisi çalışmaları sekteye uğradı

Dünyanın önde gelen mobil işlemci üreticilerinden Tayvan menşeili TSMC, kısa süre önce 3 nm mimarisi ile üretilen işlemciler için 2023 yılını işaret etti. Ancak firmanın planlarını bozan gelişmeler yaşandı. Şirketin üretim tesislerindeki mevcut çalışmalara bakıldığında, 3 nm mimarisine geçiş beklenenden zor olacak.

TSMC tarafından hedeflenen 3 nm’ye geçiş tarihi ertelenebilir

TSMC’nin üretim tesislerinde, atölyeler belirlenen programın gerisinde kaldı. Digitimes tarafından açıklanan rapora göre; bu gecikmeler sıradan aksamalar değil ve 3 nm’ye geçiş için ortaya çıkan zorluklar beklentinin üzerinde oldu.

2020 yılının son ayında TSMC tarafından 3 nm mimarisi için işaret edilen 2023 tarihi de bu gelişmelerden dolayı değişebilir. Dolayısıyla, mevcut durumda kullanılan, 5 nm üretim sürecinden çıkan işlemcilerin kullanım ömrü beklenenden uzun olacak.

TSMC

Bu habere sevinecek taraf ise TSMC’nin rakibi Intel olacak. TSMC tarafında yaşanan bu aksaklıklar nedeniyle Intel, rakibinden geride kaldığı Asya pazarında bir fırsat yakalamak isteyecektir.

TSMC’nin hedeflediği 3 nm işlemcili akıllı telefonlar tarafından kullanıcılara sağlanacak avantajlara bakalım. Nanometre ile ifade edilen mimari, işlemcideki transistörlerin arasındaki mesafeleri ifade eder. Bu mesafe ne kadar azalırsa işlemciye o kadar fazla transistör yerleştirilebilir ve transistörlere giden enerjinin kat ettiği mesafe azalır. Bu durum da cihazlardaki ısınma ve güç tüketimi gibi konuları olumlu yönde etkiler.

3 nm işlemcilere ilk müşteri Apple oldu

3 nm işlemcilere ilk müşteri Apple oldu

3 nm işlemcili akıllı telefonlar için tarih belli oldu. Aynı zamanda 3 nm mimarili işlemciyi kullanacak marka da ortaya çıktı.

3 nm mimarisi ile üretilen işlemcilerintelTSMCTSMC 3 nm mimarisi

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir